Jakie są przyczyny problemów z zatokami?
Charakterystycznymi objawami zapalenia błony śluzowej nosa i zatok przynosowych są zatkany nos i ból zatok. Najczęstszym powodem rozwoju choroby jest infekcja wirusowa lub bakteryjna. Czynniki, które mogą przyczynić się do pojawienia się problemów z zatokami, to:
- alergie wziewne,
- wady anatomiczne przegrody nosowej,
- refluks żołądkowy,
- palenie papierosów,
- urazy w okolicach nosa i zatok przynosowych,
- zanieczyszczenia środowiska,
- osłabiona odporność organizmu.
Objawy zapalenia zatok
Problemy z zatokami mogą mieć ostry lub przewlekły przebieg. W pierwszym przypadku objawy utrzymują się nie dłużej niż 12 tygodni. Przewlekłe zapalenie zatok może trwać nawet kilka miesięcy.
Chorobie, oprócz zatkanego nosa i kataru, towarzyszy często ucisk w głowie oraz ból zatok nasilający się zwłaszcza przy pochylaniu. W tym czasie błona śluzowa nosa jest mocno przekrwiona i obrzęknięta. Wydzielina gromadząca się w nosie może spływać po ścianie gardła, co prowadzi do jego podrażnienia oraz wywołania bólu gardła i kaszlu.
Dolegliwości bólowe mogą występować u nasady nosa (zatoki sitowe), na powierzchni czoła (zatoki czołowe) lub w okolicach szczęki i uszu (zatoki szczękowe). Podczas zapalenia zatok może wystąpić stan podgorączkowy lub gorączka.
Leczenie bólu zatok
Aby pozbyć się bólu zatok, należy przede wszystkim znaleźć i usunąć jego przyczynę. Leczenie opiera się na redukcji obrzęku i przekrwienia błony śluzowej nosa, w czym może pomóc np. spray do nosa na zatoki. Jeśli zapaleniu zatok towarzyszy gorączka i ból głowy, można dodatkowo sięgnąć po niesteroidowe leki przeciwzapalne dostępne w aptekach bez recepty, np. paracetamol albo ibuprofen. Należy jednak pamiętać, że leki, także te dostępne bez recepty, mogą mieć efekty uboczne. Zawsze warto skonsultować ich użycie z lekarzem lub farmaceutą.
Przy długo utrzymujących się lub szybko nasilających się objawach, zwłaszcza gdy temperatura ciała nie spada, trzeba zgłosić się do lekarza, który może przepisać silniejsze leki. W przypadku, gdy przyczyną nawracającego bólu zatok jest krzywa przegroda nosowa, lekarz może zarekomendować zabieg chirurgiczny.
Co na ból zatok?
W łagodzeniu objawów zapalenia zatok pomocne mogą okazać się domowe sposoby, które skupiają się na udrożnianiu nosa i oczyszczaniu zatok, a także łagodzeniu stanu zapalnego. Na ból zatok pomagają m.in.:
- obfite nawadnianie organizmu – w czasie choroby należy pić nawet 3 litry wody dziennie, dzięki czemu wydzielina powinna się rozrzedzić;
- stosowanie nawilżacza powietrza w pomieszczeniach, zwłaszcza w okresie grzewczym;
- ciepłe okłady na miejsca, w których występuje ból zatok – w tym celu można skorzystać z gotowych kompresów dostępnych w aptece lub przygotować okłady samodzielnie np. z ręcznika zwilżonego ciepłą wodą;
- płukanie zatok przy pomocy gotowych zestawów lub za pomocą soli fizjologicznej;
- inhalacje na zatoki – udrożniają drogi oddechowe i rozrzedzają wydzielinę, dzięki czemu jej usunięcie staje się łatwiejsze; do inhalacji można użyć soli fizjologicznej, naparów ziołowych, a także olejków eterycznych w odpowiednich stężeniach;
- picie ziołowych naparów, np. z lipy, tymianku, rumianku, imbiru, goździków, kardamonu – rozgrzewają, zmniejszają obrzęk i udrażniają drogi oddechowe;
- masaż punktowy okolic zatok, który można wykonać samodzielnie, uciskając bolące miejsca.
Domowe sposoby sprawdzają się zwłaszcza na początku choroby, gdy objawy nie są jeszcze nasilone. Osoby, które mają tendencje do zapalenia zatok, mogą zmagać się z dolegliwościami nawet cztery lub więcej razy w roku.
Źródło:
Wachnicka-Bąk A., Lipińska-Opałka A., Będzichowska A., Kalicki B., Jung A. (2014). Zapalenie błony śluzowej nosa i zatok przynosowych – jedno z najczęstszych zakażeń górnych dróg oddechowych. Pediatria i Medycyna Rodzinna, 10(1), 25-31.
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.