Przebudowa ul. Kościuszki i Zwierzynieckiej. Utrudnienia przy Jubilacie potrwają jeszcze długo

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Prace przy przebudowie ulic Zwierzynieckiej i Kościuszki mają ruszyć jeszcze w sierpniu. Podczas piątkowego spotkania online urzędnicy przedstawili nowe informacje o etapach prac, organizacji ruchu i zmianach w komunikacji.

Przebudowa obejmie cały ciąg od pętli Salwator, przez ul. Kościuszki i skrzyżowanie z Alejami i ulicę Zwierzyniecką. To ok. 1,7-kilometrowy odcinek. Wykonawca przebuduje zarówno torowisko, jezdnię, chodniki, jak i podziemne instalacje – wodociągową, kanalizacyjną, gazową czy ciepłowniczą. Przebudowany musi zostać także most na Rudawie.

I etap – bez nowych zmian na skrzyżowaniu z Alejami

Prace mają wystartować 26 sierpnia. Wykonawca od razu wejdzie zarówno na ul. Kościuszki, jak i na ul. Zwierzyniecką. Obydwie te ulice zostaną zamknięte dla ruchu. Wyjątkiem będzie dojazd dla mieszkańców czy do punktów handlowych i usługowych, przy czym będą też i takie momenty, kiedy wykonawca nie będzie w stanie tego zapewnić.

W I etapie ulica Kościuszki zostanie zamknięta dla ruchu na całym odcinku od pętli tramwajowej do skrzyżowania przy Jubilacie. Ulica Zwierzyniecka natomiast od skrzyżowania przy Filharmonii do ul. Retoryka. To oznacza, że utrzymana zostanie możliwość przejazdu fragmentem ul. Zwierzynieckiej od Alej do ul. Retoryka lub z ul. Powiśle na wprost.

II etap – połowa skrzyżowania z Alejami zamknięta

II etap rozpocznie się stosunkowo szybko, bo już 23 września – a więc wówczas, kiedy wykonawca prac na moście Dębnickim przeniesie się na drugą jezdnię. Zamknięta zostanie wtedy cała część skrzyżowania Alej Trzech Wieszczów po stronie ul. Zwierzynieckiej, a także fragment ul. Zwierzynieckiej do skrzyżowania z ul. Retoryka i Powiśle. Możliwy będzie już tylko przejazd z ul. Powiśle w Retoryka. Alejami będzie można przejechać tylko na wprost, po jednym pasie w obydwie strony.

Przystanek „Jubilat” w stronę Muzeum Narodowego zostanie przeniesiony na pas zieleni rozdzielający obecnie jezdnie. Dopiero w miejscu istniejącej przełączki samochody i autobusy przejadą na przeciwległą jezdnię.

AKTUALIZACJA: W tym etapie utrudnienia na samym skrzyżowaniu z Alejami mają się zakończyć pod koniec listopada.

III etap – druga połowa skrzyżowania.

Kolejna duża zmiana jest planowana dopiero na maj, a więc na ok. 3-4 miesiące przed zakończeniem inwestycji. Wówczas zamknięta zostanie część skrzyżowania po stronie ul. Kościuszki. To będzie się wiązało z kolejnymi zmianami w ruchu na odcinku Alej przy Jubilacie.

Komunikacja miejska

Przez cały okres prac ruch tramwajowy na trasie do Salwatora będzie wyłączony. Linia nr 1 zostanie skierowana do Cichego Kącika.

Obsługę środkowego odcinka ul. Kościuszki na czas prac ma zapewnić przedłużenie linii 502. Ma ona pojechać ulicami Dunin-Wąsowicza, Senatorską, Komorowskiego (w przeciwnym kierunku niż obecnie), fragmentem ul. Kościuszki i Borelowskiego-Lelewela. W ten sposób stworzy się „pętla”, która umożliwi obsługę tego rejonu.

Linie 109, 209, 229, 239, 249, 259, 269 zostaną przekierowane przez most Zwierzyniecki do pętli na os. Podwawelskim. Do pętli Salwator dojadą tylko linie 100/101.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto Zwierzyniec