Przed oknem papieskim rozbłyśnie choinka. Będzie też kolędowanie i gra miejska

fot. Eryk Ruta/LoveKraków.pl

Tradycji stanie się zadość. W sobotę 16 grudnia po raz 17. rozbłysną światełka na choince przy Franciszkańskiej 3. W planach także góralskie kolędowanie, gra miejska i prezenty.

Choinka, która w tym roku pojawi się przed oknem papieskim, pochodzi z Nadleśnictwa Dębica. To 14-metrowa jodła pospolita licząca około 40 lat.

– W proces wyboru zaangażowanych jest wielu leśników na różnych szczeblach zarządzania. Zgodnie z zasadą wprowadzoną przez dyrektora Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Krakowie, Pawła Szczygła, nadleśniczowie poszczególnych jednostek zgłaszają udział swojego nadleśnictwa w procesie wyboru i dostarczenia tego drzewa. Proces ten rozpoczyna się już na początku roku, tak aby terenowa Służba Leśna miała odpowiednio dużo czasu na dokonanie przeglądu drzewostanów, oceny i właściwego wyboru zgodnie z zasadami prowadzenia zrównoważonej gospodarki leśnej – mówią leśnicy.

W przyszłym roku w miejscu drzewka, które stanie przy Franciszkańskiej 3, pojawią się nowe nasadzenia. Jak wyjaśniają pracownicy Lasów Państwowych, na powierzchni około 0,30 ha planowane jest posadzenie około 1800 sztuk sadzonek dębu.

Rozświetlenie choinki

Świąteczne drzewko pod oknem papieskim rozbłyśnie w sobotę 16 grudnia. Wydarzenie rozpocznie gra miejska „Poszukiwacze Pani Choinki”, do której zaproszone są grupy od 3 do 15 osób. Start o godz. 14.00. Zabawa nie tylko przygotuje uczestników do wspólnego przeżywania wydarzenia przy Franciszkańskiej 3, ale też przybliży postać św. Jana Pawła II i innych świętych związanych z Krakowem oraz Archidiecezją Krakowską.

Wszystko to będzie możliwe dzięki Muzeum Archidiecezjalnemu im. Kardynała Karola Wojtyły w Krakowie oraz Wyższemu Seminarium Duchownym Archidiecezji Krakowskiej, które włączyły się w organizacje przedświątecznego spotkania. Obie instytucje 16 grudnia zaproszą w swoje progi uczestników gry. Zapisy poprzez internetowy formularz potrwają do 9 grudnia do godz. 23.59.

Nie zabraknie również okazji do wspólnego kolędowania. O godz. 16.30 rozpocznie się koncert Akademii Mała Ciupaga. Oprócz dorosłych członków zespołu na scenie wystąpią najmłodsi adepci góralskiego muzykowania.

Kulminacją uroczystości będzie rozświetlenie światełek na choince. O godz. 17.00 dokona go tradycyjnie już metropolita krakowski. Na zakończenie na Franciszkańską 3 przybędzie św. Mikołaj, który obdaruje wszystkie dzieci prezentami, a abp Marek Jędraszewski wręczy nagrodę zwycięzcom gry miejskiej.

Pojawi się także bajkowa postać „Pani Choinki”. Chętni zaś otrzymają jodłowe gałązki, które tradycyjnie rozdawać będą przedstawiciele Lasów Państwowych.

Tradycja rodem z Watykanu

Świąteczne drzewko, które metropolita krakowski razem z najmłodszymi rozświetla w sobotę poprzedzającą Boże Narodzenie, stawiane jest przed najsłynniejszym oknem w Krakowie od 2007 roku. Tradycję tę przy Franciszkańskiej 3 wprowadził kard. Stanisław Dziwisz, inspirując się przy tym zwyczajem, który zaobserwował, posługując u boku św. Jana Pawła II w Watykanie.

To właśnie tam, od 1982 r. przywożono choinkę i ustawiano ją na placu św. Piotra tuż obok szopki, a papież zawsze wieczorem podchodził do okna, żeby popatrzeć na bożonarodzeniowe drzewko i sprawdzić, czy ludzie przychodzą do stojącego pod nim żłóbka.