Przełom w leczeniu niewydolności serca. Pierwszy taki zabieg w Europie wykonano w Krakowie

W Szpitalu Specjalistycznym im. św. Jana Pawła II w Krakowie przeprowadzono pierwszy w Europie i drugi na świecie skuteczny zabieg przezskórnej plastyki kształtu lewej komory serca u pacjenta z niewydolnością serca.

Operacja została przeprowadzona bez otwierania klatki piersiowej – lekarze dostali się do serca przez tętnicę w nodze. Dzięki temu zmniejszono ryzyko powikłań, a pacjent szybciej wrócił do zdrowia.

51-letni pacjent, który cierpiał na niewydolność serca od młodości, już wrócił do pracy i cieszy się lepszym samopoczuciem.

Nowoczesna metoda

Zabieg polegał na zmniejszeniu objętości lewej komory serca o około jedną trzecią, co poprawiło jego działanie. Dzięki nowoczesnej technologii i zespołowi specjalistów, operacja była precyzyjna i skuteczna.

Szpital w Krakowie uczestniczy w międzynarodowym projekcie badawczym, który wprowadza nowe metody leczenia.

– To ogromny krok w leczeniu pacjentów z ciężką niewydolnością serca – podkreślają lekarze. Krakowski ośrodek potwierdza swoją pozycję jako jeden z najważniejszych w Europie w nowoczesnej kardiologii.

W skład zespołu zabiegowego weszli m.in. prof. Piotr Musiałek, dr n. med. Adam Mazurek i dr n. med. Łukasz Tekieli. Precyzyjna wizualizacja echokardiograficzna, kluczowa dla sukcesu zabiegu, została zapewniona przez prof. Andrzeja Gackowskiego i dr. hab. n. med. Leszka Drabika.

– Uzyskano istotne zmniejszenie objawów choroby oraz poprawę funkcji skurczowej serca – podkreśla prof. Piotr Musiałek, kierownik zespołu zabiegowego.