Przetarg na budowę obwodnicy Zabierzowa rozstrzygnięty

Zabierzów fot. Mat. prasowe GDDKiA

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad wybrała najkorzystniejszą ofertę na budowę obwodnicy Zabierzowa. Ponad 10-kilometrowy odcinek drogi wybuduje konsorcjum firm: Strabag Polska - lider i Strabag AG- partner, a koszt inwestycji wyniesie prawie 587,8  mln zł.

Jak podaje Iwona Mikrut-Purchla, rzecznika prasowa krakowskiego oddziału GDDKiA, wybór oferty był możliwy dzięki zwiększeniu środków przeznaczonych na inwestycję, zatwierdzonych przez ministra infrastruktury Andrzeja Adamczyka aneksem do Programu Inwestycji.

Wykonawca ma zbudować obwodnicę o długości ok. 10,3 km, klasy GP (główna ruchu przyspieszonego). Inwestycja została podzielona na dwa odcinki. Na początkowym przebiegu, za węzłem Modlniczka kierowcy będę mieli do dyspozycji po dwa pasy ruchu w każdą stronę. Dalsza część obwodnicy będzie jednojezdniowa.

Powstaną obiekty inżynierskie, w tym 300-metrowy tunel, cztery mosty, siedem wiaduktów, kładka dla pieszych i rondo. Dzięki wybudowaniu dróg zbiorczych i trzech skrzyżowań: w Zabierzowie, Bolechowicach i Rudawie, obwodnica nie tylko ominie tereny zabudowane Zabierzowa, ale także obsłuży tereny przyległe.

– Wszystkie prace wraz z uzyskaniem pozwolenia na użytkowanie powinny zostać ukończone w ciągu 37 miesięcy od podpisania umowy, przy czym do tego czasu nie będą wliczane okresy zimowe, czyli od 16 grudnia do 15 marca – informuje Iwona Mikrut-Purchla.

Obwodnica powstanie w ramach rządowego Programu Budowy Dróg Krajowych na lata 2014-2023 (z perspektywą do 2025 r.).

Mat. prasowe GDDKiA
Mat. prasowe GDDKiA