Przetarg na tężnię nad Bagrami będzie unieważniony

fot. ZZM

Wszystko wskazuje na to, że przetarg na budowę tężni solankowej nad Bagrami trzeba będzie powtórzyć. Wybrany wykonawca wycofał się z gry.

Tężnia ma zostać wybudowana po wschodniej stronie zalewu, pomiędzy ulicami Grochową i Bagrową. Wokół niej powstaną alejki i miejsca do siedzenia, zostanie też zagospodarowana zieleń.

Zarząd Zieleni Miejskiej ogłosił na początku maja wybór wykonawcy. Tężnię miała wybudować firma Kronoskrak z Krzeszowic i dostać za to niecałe dwa miliony złotych. Druga firma, choć proponowała cenę niższą o 115 tysięcy złotych, poinformowała o rezygnacji z udziału w przetargu i jej oferta została formalnie odrzucona. Zgłosiła jednak zastrzeżenia do wyboru wykonawcy, wskazując błędy w konkurencyjnej ofercie, dotyczące m.in. dotychczasowego doświadczenia czy terminów. ZZM wezwał zwycięską firmę do złożenia wyjaśnień.

Jest pismo

Dziś do Zarządu Zieleni Miejskiej wpłynęło pismo, w którym wyłoniony w przetargu wykonawca przyznaje, że doszło do błędu w dokumentacji i prosi o unieważnienie postępowania.

Jak tłumaczy dyrektor Tabor, teraz pismem zajmą się prawnicy jednostki. – Jeżeli wykonawca chce się wycofać, może to zrobić w dowolnym momencie. Po prostu straci wadium, które wpłacił. Ale my w związku z tym będziemy musieli przetarg unieważnić, ponieważ nie ma drugiej oferty, którą można byłoby wybrać – stwierdza.

Jeśli tak się stanie, ZZM będzie chciał już w przyszłym tygodniu ogłosić nowy przetarg.

Druga w Krakowie

Budowa tężni ma być realizacją projektu z budżetu obywatelskiego. Z tego samego źródła pochodziły pieniądze, dzięki którym w 2016 duża część brzegu zalewu całkowicie zmieniła swój wygląd.

W praktyce będzie to druga zbudowana przez miasto tężnia w Krakowie. Pierwsza stoi już przy zalewie Nowohuckim i czeka tylko na formalne oddanie do użytku. Z kolei budowa tężni przy ul. Padniewskiego przy Łąkach Nowohuckich, pozostaje w zawieszeniu. Prace zostały wstrzymane, a wykonawca zszedł z placu budowy i teraz sprawa toczy się w sądzie.

Jeszcze nie koniec

Tężnia jest jednym z trzech zadań planowanych w najbliższym czasie nad Bagrami. Drugie to zagospodarowanie wschodniej części zalewu, w rejonie kładki nad torami kolejowymi. Tam prace już są w trakcie, a ZZM zapowiada oddanie samego kąpieliska jeszcze przed sezonem letnim – nawet jeśli do wykonania pozostaną jeszcze poboczne prace.

Trzecia zapowiadana inwestycja w sąsiedztwie to przedłużenie plaży wykonanej w 2016 roku w stronę zabudowań klubów sportowych.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze
comments powered by Disqus