Przy Nowym Kleparzu powstanie park Krakowianek

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sprawa czekała kilka lat, ale pozostała aktualna. W tym roku ZZM planuje utworzenie zapowiadanego Parku Krakowianek, a więc nowe zagospodarowanie zielonego terenu w sąsiedztwie pętli autobusowej Nowy Kleparz.

Koncepcja parku została przedstawiona w 2018 roku. Data nieprzypadkowa, ponieważ sto lat wcześniej, pod koniec 1918 roku, kobietom w Polsce przyznano prawa wyborcze. W styczniu roku 1919 po raz pierwszy jako pełnoprawne obywatelki mogły oddać swoje głosy.

Park Krakowianek ma nawiązywać do tej zmiany. – Chcielibyśmy stworzyć ścieżkę dydaktyczną, na której każdy z mieszkańców będzie mógł się dowiedzieć, jaki trud musiały przejść kobiety, by uzyskać swoje prawa, ale też zwrócić uwagę, że wciąż na świecie są kobiety, które tych praw nie mają – tłumaczyła podczas prezentacji koncepcji Katarzyna Pernak-Opałka z Zarządu Zieleni Miejskiej.

ZZM jest gotowy

Nowe nasadzenia i elementy mają się pojawić na zielonym terenie pomiędzy Aleją Słowackiego a pętlą autobusową Nowy Kleparz:

Pierwotne plany, by park był gotowy już w 2019 roku, okazały się zbyt optymistyczne. – Starania o wszystkie pozwolenia trwały długo, ale z końcem ubiegłego roku uzyskaliśmy prawomocne pozwolenie na budowę i jesteśmy gotowi, żeby zrealizować ten projekt – deklaruje Jarosław Tabor, zastępca dyrektora Zarządu Zieleni Miejskiej.

Zadanie znalazło się w budżecie i zgodnie z planem powinno zostać wykonane w tym roku.

– Park Krakowianek jest przede wszystkim przestrzenią budowania świadomości na temat zasług krakowskich bohaterek, naukowczyń, artystek, pisarek, emancypantek. Każde drzewo będzie takim zielonym pomnikiem danej bohaterki – tłumaczy Nina Gabryś, Pełnomocniczka Prezydenta Miasta Krakowa ds. Równego Traktowania. – Będą też tablice opowiadające historię ruchu emancypacyjnego, jest zaplanowana pergola, na której znajdą się informacje dotyczące zdobywania przez Polki praw wyborczych – wylicza.

Jak podkreśla, park wpisuje się w całe spektrum inicjatyw mających na celu upamiętnianie krakowianek i wkładu kobiet w historię naszego miasta. – Całość parasolowego programu „Krakowianki”, skupionego na kwestiach wzmacniania kobiet w sporcie, na rynku pracy czy budowaniu projektów zdrowotnych adresowanych do kobiet, obejmuje też całą serię działań dotyczących „herstorii” – kobiecej strony historii – takich jak kampania „Krakowianki siłą miasta”, Nagroda im. Kazimiery Bujwidowej, ale też Miesiąc Krakowianek, który jest zaplanowany na marzec, na który już serdecznie zapraszamy – mówi nam Nina Gabryś.

Więcej zmian

W tej części miasta Zarząd Zieleni Miejskiej planuje też w najbliższym czasie inne prace. Już niedługo powinien zostać ogłoszony przetarg na duży skatepark, który powstanie przy ul. Prądnickiej, w miejscu dawnego dzikiego parkingu na wysokości ul. Zbożowej.

Jeszcze w I kwartale roku ZZM ma natomiast rozpisać przetarg na naprawę alejek w Parku Kleparskim, dzięki środkom z budżetu obywatelskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Krowodrza