Przy parku Duchackim powstaną miejsca parkingowe

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zarząd Zieleni Miejskiej rozpisał przetarg na budowę miejsc parkingowych u zbiegu ulic Malborskiej i Estońskiej. To jeden z elementów projektu tworzonego etapami parku Duchackiego.

Zgodnie z planem, ma tam powstać 18 prostopadłych miejsc parkingowych, w tym trzy dla osób z niepełnosprawnościami. Projekt parku przewiduje ich budowę od strony ul. Malborskiej, ale nie bezpośrednio przy ulicy, lecz z pozostawieniem pasa zieleni oddzielającego od drogi. Wjazd na parking został zaprojektowany od ul. Estońskiej.

Zanim wykonawca będzie mógł ułożyć kostkę, musi m.in. usunąć stare rury i przebudować podziemne instalacje. W planie jest też wycinka drzew i krzewów.

– Przetarg dotyczy parkingu, który powstanie od strony ul. Estońskiej. Jest to część rewitalizacji w zakresie obsługi komunikacyjnej Parku Duchackiego, którego projekt uzyskał wszystkie konieczne uzgodnienia oraz pozwolenia konserwatorskie. Zgodnie z projektem przeznaczona do usunięcia roślinność to niewielkich rozmiarów samosiewy nie wchodzące w skład zabytkowego drzewostanu parku – zapowiada Aleksandra Mikolaszek z Zarządu Zieleni Miejskiej.

Otwarcie ofert jest przewidziane na 28 września. ZZM ma zarezerwowaną kwotę ponad 240 tys. zł i zakłada, że umowę z wybraną firmą podpisze nie później niż 13 października. Wykonawca dostanie dwa miesiące na przeprowadzenie robót, co oznacza, że wszystko powinno być gotowe jeszcze w tym roku.

Kontynuacja zmian

Parking to element dokładnie tego samego projektu, który w dużej części został już zrealizowany. Pod koniec 2020 roku oddano do użytku pierwszą część parku Duchackiego, z charakterystycznymi pomostami przy stawach i altaną, które stały się elementem rozpoznawczym tego miejsca.

Z kolei w 2022 roku otwarta została po gruntownej zmianie druga część, powyżej dworu Bemów. Zostały tam wybudowane alejki, zamontowano ławki i kosze. Dużą zmianą jest plac zabaw, którego wcześniej tam brakowało.

Dwór po pożarze

Na razie nie ma widoków na rozpoczęcie gruntownego remontu zabytkowego dworu Bemów. W kwietniu budynek mocno ucierpiał w wyniku pożaru, ogień strawił dach i poddasze. Obiekt ma teraz zostać tymczasowo zabezpieczony.

– Otrzymaliśmy nakaz konserwatorski dotyczący zabezpieczenia. Obecnie jesteśmy w trakcie przygotowania zapytania ofertowego na wykonanie tymczasowej drewnianej więźby dachu z pokryciem i zabezpieczeniem spalonego dworu – zapowiada przedstawicielka jednostki.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Podgórze Duchackie