Przystanek kolejowy w Bronowicach coraz bliżej

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Spółka PKP PLK podpisała umowę z firmą, która przebuduje tory między Mydlnikami a dworcem towarowym. Z punktu widzenia mieszkańców Krakowa to o tyle istotna inwestycja, że w jej ramach powstanie nowy przystanek kolejowy w Bronowicach.

Przebudowa odcinka Kraków Mydlniki – Kraków Główny Towarowy to część o wiele większej inwestycji, obejmującej całą trasę z Krakowa do Katowic, która ma zostać przebudowana do 2020 roku. Na jej fragmentach prace już się rozpoczęły, a w innych miejscach czekają na rozstrzygnięcie przetargów.

Odcinek Mydlniki – Dworzec Towarowy ma być gotowy wcześniej, bo w 2018. Jego modernizacja pochłonie ponad 300 milionów złotych. Przebudowanych zostanie pięć wiaduktów kolejowych i wymienionych 17 kilometrów torów, wraz z urządzeniami sterowania ruchem.

Nowy przystanek

Dużą zmianą z punktu widzenia komunikacji w samym mieście będzie budowa nowego przystanku Kraków Bronowice. Powstanie on w rejonie ulicy Armii Krajowej, niedaleko skrzyżowania z ulicami Balicką i Bronowicką.

Przystanek będzie miał łącznie cztery perony: dwa dłuższe dla zwykłych pociągów (175m) i dwa przeznaczone dla kolei aglomeracyjnej (100m). W planie jest też m.in. tunel pieszo-rowerowy z częścią handlową i parking dla rowerów. Będzie więc można dojść na stację zarówno od strony Bronowic, jak i od ulicy Radzikowskiego.

– Nowe wiaty, ławki, tablice informacyjne i nawierzchnię zyska także stacja Kraków Mydlniki. Obsługę podróżnych poprawi dodatkowo budowa podziemnego przejścia na perony – zarówno na tej stacji, jak i nowym przystanku – wylicza Dorota Szalacha z PKP PLK.

Punkt przesiadkowy

Miasto natomiast, w ramach programu Zintegrowanych Inwestycji Terytorialnych, dobuduje w rejonie nowego przystanku węzeł przesiadkowy z parkingiem Park&Ride, przystankiem tramwajowym i terminalem autobusowym.

– Ważnym przedsięwzięciem dla mieszkańców Krakowa będzie też budowa wiaduktu kolejowego, który zastąpi przejazd w poziomie szyn przy ul. L. Rydla i poprawi bezpieczeństwo – mówi przedstawicielka PKP PLK.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Prądnik Biały Bronowice
comments powered by Disqus