Radny Łoginow apeluje o stworzenie krakowskiego Central Parku

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Teren pod utworzenie nowego parku miałby stanowić obszar zachodniej części dawnego lotniska Rakowice-Czyżyny. Jego powierzchnia przekroczyłaby 60 hektarów.

Miejski aktywista i radny dzielnicy Czyżyny Jakub Łoginow przygotował petycję, w której apeluje między innymi do Marszałka Województwa, Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego czy też do władz Politechniki Krakowskiej o powstanie parku na terenie dawnego lotniska.

– Chcemy tu dużego parku i ambitnego, choć nieco droższego układu komunikacyjnego – czytamy na oficjalnym profilu radnego Łoginowa.

Małopolskie Centrum Nauki Cogiteon

W przygotowanej petycji radny przypomina, że przy okazji zaawansowanych planów odnośnie do budowy Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon, warto zadbać o to, co dzieje się wokół, stąd pomysł wykupu terenów zielonych w pobliżu Cogiteonu na cele parkowe oraz zmiany koncepcji układu drogowego. Przypomnijmy, siedziba MCN powstanie przy ulicy Bora-Komorowskiego w 2022 roku.

Wykup terenu

Radny szczególnie apeluje do Marszałka Województwa i Prezydenta Miasta Krakowa, Jacka Majchrowskiego o wykup w ciągu najbliższych pięciu lat około 20 hektarów niezabudowanego jeszcze terenu na cele parkowe. Zdaniem Łoginowa z taką inwestycją nie należy zwlekać, gdyż niebawem mogą się tam pojawić nowe bloki i biurowce.

Osobną kwestią pozostaje także dokupienie kolejnych około 20 hektarów gruntów, których część powiększyłaby zasoby ogólnodostępnego parku należącego do Muzeum Lotnictwa Polskiego, z kolei następna część mogłaby powiększyć obszar ogrodu stanowiącego integralny element Małopolskiego Centrum Nauki Cogiteon. Zdaniem radnego nic nie stoi na przeszkodzie, aby zaplanowany przez MCN ogród naukowy był o kilka hektarów większy.

Małopolski Park Regionalny

To nie wszystkie pomysły radnego Łoginowa, stworzona petycja to także apel o utworzenie Małopolskiego Parku Regionalnego, który podług radnego stanowiłby idealny pomost pomiędzy ogrodem naukowym Cogiteonu a terenem Muzeum Lotnictwa Polskiego. Inspirację dla tego pomysłu radny Łoginow odnalazł w białoruskim Mińsku i tamtejszym Parku Kamieni. Według Łoginowa utworzenie takiej strefy zachęci turystów z całego świata do odwiedzania nie tylko samego Krakowa, ale także innych rejonów Małopolski.

Ogród Akademicki

Odezwa Łoginowa została także skierowana do władz Politechniki Krakowskiej, która zdaniem radnego powinna dołożyć starań w związku z utworzeniem na kilku hektarach Ogrodu Akademickiego – ogólnodostępnego uczelnianego parku, który spełniałby funkcje popularyzacji nauki i dorobku uczelni.

Suma działań i zaproponowanych przez radnego projektów zaowocowałaby powstaniem „Krakowskiego Central Parku”.

Spokojny dojazd

Propozycje w związku z wykupem terenów i powstaniem parku to jedno, radny Łoginow zaleca także utworzenie układu drogowego, który będzie stanowił bezpieczny dojazd do Małopolskiego Centrum Nauki i jednocześnie nie będzie uszczuplał terenów zielonych. Propozycją radnego jest utworzenie układu drogowego do MCN Cogiteon od strony ulicy Bora-Komorowskiego lub w tunelu od strony ulicy Życzkowskiego.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Czyżyny
comments powered by Disqus