Rajskie lato w bibliotece

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie będzie otwarta dla czytelników przez całe wakacje. Biblioteka Kraków zaprasza natomiast na czytelnicze pikniki.

Biblioteka przy Rajskiej nie zostawia swoich czytelników na czas wakacji. Będzie działać od poniedziałku do piątku w godz. 12.00 – 19.00. Osoby, które nie mogą odwiedzić biblioteki we wspomnianych godzinach, będą mogły skorzystać ze znajdującego się przy wejściu Książkomatu.

– Przymusowe zamknięcie spowodowane sytuacją epidemiologiczną wykorzystaliśmy m.in. na niezbędne prace systemowe, dzięki czemu w tym roku nasza biblioteka będzie otwarta dla czytelników przez całe wakacje – mówi Jerzy Woźniakiewicz, dyrektor WBP w Krakowie.

Biblioteka oferuje czytelnikom dostęp do księgozbiorów z czytelni. Przez całe wakacje można mieć pod ręką całą biblioteczkę, ponieważ instytucja zapewnia dostęp do platformy Legimi i Ibuklibra.

Oprócz tego, w holu znajduje się rower cargo Lotnej Czytelni. W poniedziałek znajdziemy  w nim biografie, we wtorek fantastykę, w środę romanse, czwartek – kryminały, a w piątki literaturę dla dzieci i młodzieży.

W maseczce i na dystans

Każdy, kto odwiedza bibliotekę, musi obowiązkowo nosić maseczkę. Przed wejściem konieczna jest dezynfekcja rąk, a w pomieszczeniach zachowanie bezpiecznego odstępu od innych.

Oddawane książki trafiają na 7-dniową kwarantannę. Biblioteka zaleca również regulację zaległych opłat przy pomocy płatności elektronicznych.

Parki pełne czytania

Warto również sprawdzać, jakie propozycje dla czytelników przygotowała Biblioteka Kraków. Ruszyła akcja „Czytelniczy budzik – czas na rodzinne czytanie”. W jej ramach odbędą się również pikniki czytelnicze.

W programie projektu, który potrwa do grudnia 2020, są m.in. spotkania autorskie i warsztaty ilustratorskie, teatralne poranki z książką, akcja „Krakowski pożeracz książek”, konkurs na najpiękniejszego mola i motyla książkowego i ich wielka parada, gry literackie i wystawa ulubionych książek babć i dziadków – wymienia Piotr Wasilewski, rzecznik Biblioteki Kraków.

Pikniki czytelnicze są organizowane przy głównej siedzibie Biblioteki Kraków przy ul. Powroźniczej 2. Pierwszy miał miejsce w miniony weekend, kolejne zaplanowano 25 lipca i 8 sierpnia. Ogród biblioteki zamienia się w strefę teatralną, czytania, gier, zabaw i relaksu.  W programie m.in. warsztaty plastyczne, konkursy, literackie quizy.