Ranking studiów inżynierskich w Europie. AGH z najlepszym wynikiem w Polsce

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Na miejscu 48. uplasowała się Akademia Górniczo-Hutnicza w nowej edycji Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich. To najlepszy wynik wśród polskich uczelni. Politechnika Krakowska zajęła miejsce 144.

To druga edycja Europejskiego Rankingu Studiów Inżynierskich znanego pod nazwą EngiRank. Zestawienie bierze pod uwagę 226 uczelni z 27 państw członkowskich Unii Europejskiej oraz Norwegii i Szwajcarii, oceniając je nie tylko pod kątem publikacji naukowych i cytowalności, ale także współpracy z przemysłem, zdobywanych patentów czy badań prowadzonych wspólnie z otoczeniem biznesowym.

Inżynierowie są kluczowi dla przyszłości Europy. Potrzebujemy ich, by zachować globalną konkurencyjność europejskiego przemysłu, a także by zapewnić zrównoważony rozwój naszego kontynentu – podkreśla pomysłodawca EngiRank Waldemar Siwiński, założyciel Fundacji Edukacyjnej „Perspektywy”, a od dwóch lat także prezydent zarejestrowanej w Belgii organizacji IREG Observatory on Academic Ranking and Excellence, dodając, że tylko w europejskim sektorze IT brakuje niemal 2 milionów inżynierów.

W tegorocznej edycji rankingu pierwsza trójka na podium pozostaje bez zmian. Najlepszy po raz kolejny okazał się Duński Uniwersytet Techniczny, który zajął miejsce pierwsze, zaraz za nim zaś uplasował się Uniwersytet Techniczny w Delft (Holandia), a na miejscu trzecim pozostaje wciąż Katolicki Uniwersytet Lowański (Belgia).

Pierwszą piątkę zamykają zaś Politechnika Federalna w Zurychu (Szwajcaria) i Królewski Instytut Technologiczny w Sztokholmie (Szwecja), które w tym roku uzyskały dokładnie taki sam wynik, plasując się ex aequo na miejscu czwartym.

Uczelnie z Polski i Krakowa

Jak wypadły uczelnie z Polski i Krakowa? Najlepiej wypadła Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, której w tym roku udało się awansować z 50. pozycji w zestawieniu na miejsce 48. To najlepszy wynik spośród wszystkich polskich uczelni ujętych w rankingu.

Jednocześnie AGH zajęła wysokie pozycje w kilku zestawieniach tematycznych (uczelnie są odrębnie oceniane w siedmiu kategoriach podzielonych według najważniejszych obszarów inżynierii): Medical Engineering (miejsce 18. w całym zestawieniu, 1. w Polsce),  Materials Engineering (miejsce 20. w całym zestawieniu, 1. w Polsce) czy Electrical, Electronic and Information Engineering (miejsce 32. w całym zestawieniu, 1. w Polsce).

Jeśli chodzi o uczelnie z Krakowa, poza AGH w ogólnym rankingu znalazła się również Politechnika Krakowska, która w tym roku zajęła miejsce 144. To spadek o dwa oczka w porównaniu do poprzedniej edycji rankingu.

Z Polsku w zestawienie znalazły się też: Politechnika Gdańska, Politechnika Warszawska i Politechnika Śląska (ex aequo miejsce 64.), Politechnika Wrocławska (miejsce 78.), Politechnika Poznańska (96.), Politechnika Łódzka (96.), Zachodniopomorski Uniwersytet Technologiczny w Szczecinie (119.), Politechnika Opolska (150.), Politechnika Lubelska (165.), Wojskowa Akademia Techniczna w Warszawie (167.), Politechnika Częstochowska (167.), Politechnika Białostocka (171.), Politechnika Rzeszowska (174.), Uniwersytet Zielonogórski (177.), Politechnika Bydgoska (181.) oraz Politechnika Świętokrzyska (184.).

Organizatorem rankingu jest Fundacja Edukacyjna „Perspektywy” w partnerstwie z jednym z największych wydawnictw naukowych na świecie, Elsevier.