Rektor-elekt Uniwersytetu Jagiellońskiego: Na UJ niżu demograficznego nie widać

fot. fot. Jacek Smoter / LoveKrakow.pl

12 tysięcy osób dziennie odwiedza stronę poświęconą rekrutacji na UJ – zdradzają przedstawiciele najstarszej polskiej uczelni. I mówią, na jakich kierunkach progi są najwyższe.

Choć rekrutacja na studia ruszyła 4 czerwca, Uniwersytet Jagielloński dopiero dwa dni po jej rozpoczęciu zaprosił dziennikarzy na konferencję prezentującą nowości w ofercie studiów. Jak podkreślał rektor-elekt prof. Piotr Jedynak, szkolnictwo wyższe musi się teraz mierzyć z wieloma wyzwaniami.

– W szczególności z niżem demograficznym – mówił. – Statystyki pokazują, że w miastach, w których zlokalizowane są największe uczelnie liczba studentów spada. To problem nie tylko dla uczelni, ale i dla lokalnie zarządzających miastami.

Jak zaznaczał prof. Jedynak, na szczęście na UJ jak na razie tego nie problemu nie widać.

– Z satysfakcją muszę odnotować, że w Uniwersytecie Jagiellońskim w ostatnich latach nie obserwujemy ubytku liczby studentów – zapewniał. – To zasługa dobrej oferty dydaktycznej, ale również jej profesjonalnej prezentacji. Mamy świadomość, że nasza oferta musi być atrakcyjna dla młodych ludzi, którzy w inny sposób niż kiedyś się z nią zapoznają. Muszę jednak powiedzieć, że strona internetowa prezentująca naszą ofertę, studia.uj.edu.pl, cieszy się tak dużym wzięciem, że codziennie odwiedza ją około 12 tysięcy osób.

AI i Europa Wschodnia

W tegorocznej rekrutacji UJ przygotował ok. 16,5 tys. miejsc na 264 kierunkach na studiach I i II stopnia. Nowości będzie łącznie pięć, w tym dwie na studiach I stopnia.

– Kierunek pod nazwą sztuczna inteligencja to odpowiedź na potrzeby sektora IT, będziemy w jego ramach kształcić specjalistów, którzy z jednej strony będą posiadać umiejętności w zakresie programowania czy budowania narzędzi AI, z drugiej strony będą poznawać matematyczne zaplecze stojące za tymi narzędziami – opowiadał kierownik Działu Rekrutacji na Studia Kamil Gajęcki.

Jak dodawał, na tym kierunku uczelnia przygotowała 20 miejsc dla obywateli RP i 2 miejsca dla obcokrajowców. Okazuje się, że podczas trwającej już od kilku tygodni rekrutacji dla cudzoziemców walka o te 2 miejsca była zacięta – zgłosiło na nie bowiem ponad 70 kandydatów.

– Zakładamy, że w przypadku obywateli polskich zainteresowanie również będzie duże – mówił Gajęcki. – A warto wspomnieć, że wymogi rekrutacyjne są tu bardzo wysokie, ponieważ kandydaci będą musieli posiadać rozszerzoną maturę z matematyki i informatyki.

Kolejna nowość na studiach I stopnia to East European Studies Languages and Discourses prowadzone przez Wydział Filologiczny.

– Studia te są interesującą propozycją z kilku powodów. Przede wszystkim w ramach jednego kierunku będzie można rozwijać umiejętności językowe aż z trzech języków, studia prowadzone są bowiem w języku angielskim, a w ich trakcie będzie również rozwijana umiejętność posługiwania się językiem ukraińskim oraz językiem rosyjskim – zachęcał Gajęcki. – Studenci będą też mieli okazję zapoznać się z tematyką tak polityczną, kulturową, religijną i językową, jak i tematyką związaną z elementami, które bywają zarzewiem konfliktu w tym rejonie. Jest to więc także swego rodzaju odpowiedź na aktualną sytuację, którą obserwujemy w Europie Wschodniej.

Na studiach II stopnia UJ przygotował dla studentów trzy nowości: analiza danych społecznych, dietetyka kliniczna oraz pedagogika resocjalizacyjna z profilaktyką społeczną.

Walka o miejsca trwa

Gdzie będzie się najtrudniej dostać? Jak zdradza Gajęcki, już na tym etapie rekrutacji widać duże zainteresowanie na kierunkach, które w ostatnich latach cieszyły się największą popularnością, a więc psychologii, kierunku lekarsko-medycznym czy prawie.

Przedstawiciele UJ podkreślają przy okazji, że uczelnia zachowuje wprowadzone kilka lat temu zasady „projakościowe” oznaczające, że w rekrutacji rozpatrywani są wyłącznie ci kandydaci, którzy mogą się pochwalić wynikami z matury rozszerzonej.

– Minimalny próg, który będzie obowiązywał w tegorocznej rekrutacji to 40 punktów, przy czym trzeba być świadomym, że dla znakomitej części kierunków te 40 punktów to zdecydowanie za mało, by zostać przyjętym – przestrzegał Gajęcki. – W przypadku lidera zeszłorocznej rekrutacji, informatyki analitycznej, by myśleć o przyjęciu trzeba było aż 98 punktów na 100.

Elektroniczna rekrutacja na UJ rozpoczęła się 4 czerwca. Ogłoszenia wyników kandydaci mogą się spodziewać 18 lipca (w przypadku studiów I stopnia) i 25 lipca (w przypadku studiów II stopnia).