Remont Domku Loretańskiego. XVIII-wieczne freski i polichromia Bukowskiego [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Trwa remont Domku Loretańskiego przy krakowskim klasztorze Kapucynów. W trakcie prac udało się odsłonić XVIII-wieczne freski oraz dotrzeć do oryginalnej polichromii Jana Bukowskiego.

Domek Loretański mieszczący się przy Klasztorze Braci Mniejszych Kapucynów został wzniesiony w latach 1712-1719 według projektu Kacpra Bażanki. Obecnie budynek przechodzi gruntowny remont.

Polichromia Jana Bukowskiego

Od półtora miesiąca trwa konserwacja wnętrza kaplicy Domku Loretańskiego.

– Prace dotyczą polichromii Jana Bukowskiego z 1925 roku, która została przemalowana po formie, jednak bardzo niedbale. Z pewnością nie było to dzieło fachowców. W tym momencie odsłoniliśmy oryginalną polichromię. Tam, gdzie jest zniszczona, odtwarzamy ją i uzupełniamy. Chcemy, aby wyglądała tak, jak w momencie powstania – mówi Agata Malik-Ptaszyńska, konserwator zabytków, kierująca pracami w kaplicy Domku Loretańskiego.

Polichromia Jana Bukowskiego prawdopodobnie została przemalowana w latach 50-70. XX wieku. Po dotarciu do oryginalnych dzieł artysty, okazało się, iż różnią się one kolorystyką. Barwy są bardziej stonowane.

Konserwacja wnętrza kaplicy Domku Loretańskiego ma zakończyć się w lipcu tego roku.

XVIII-wieczne freski

Prace konserwatorskie prowadzone są także w krużgankach Domku Loretańskiego. Już w styczniu udało się odkryć relikty XVIII-wiecznych fresków na górnych partiach ścian, łukach arkad oraz sklepieniach.

Choć są w złym stanie, konserwatorzy przypuszczają, iż mogą przedstawiać sceny z życia Maryi, takie jak Zwiastowanie, Nawiedzenie św. Elżbiety czy Pokłon Trzech Króli. Rożne detale oraz stylistyka fresków świadczą o tym, iż prawdopodobnie powstały w pierwszej połowie XVIII wieku. Jednakże dość szybko zostały przykryte pobiałami.

Prowadzone obecnie prace konserwatorskie pozwalają na odkrywanie nowych fragmentów fresków oraz wykonywanie różnych zabiegów, takich jak doklejanie czy stabilizacja tynków.

Domek Loretański w Krakowie wybudowano na wzór Świętego Domku we włoskim Loreto, który według tradycji został wzniesiony w XIII wieku z kamieni pochodzących z domu Maryi w Nazarecie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Stare Miasto
comments powered by Disqus