Rowerowa masa krytyczna legalna. Sąd odrzucił zaskarżenie miasta

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Sąd Okręgowy przyznał rację krakowskim cyklistom. W piątek o godzinie 18 wyruszą z Rynku Głównego w pierwszej od listopada w pełni legalnej Krakowskiej Masie Krytycznej. Miasto złożyło zażalenie na wyrok.

Przejazd rowerzystów będzie zgodnym z prawem zgromadzeniem publicznym i odbędzie się przy asyście policji. Miejscy urzędnicy twierdzili, że ich comiesięczny przejazd jest nielegalny. Sąd uznał, że racja stoi po stronie cyklistów.

Miasto walczy dalej i złożyło zażalenie na wyrok. Pełnomocnik urzędu miasta twierdzi, że taka wykładnia jest niebezpieczna. Ostrzega, że w przyszłości magistrat będzie musiał „przyjmować zgłoszenia o przejazdach nie tylko na rowerach, ale i w samochodach, motocyklach, tirach, czy nawet bolidach Formuły1”.

Rowerzyści wybrali już trasę, którą przejadą w piątek. W głosowaniu wygrała opcja czerwona. Start z Rynku Głównego zaplanowany jest o godzinie 18.

Aktualizacja, godzina 16:22: Sąd odrzucił również zaskarżenie miasta. Urząd poinformował, że na organizatorów czeka identyfikator przewodniczącego zgromadzenia.