News LoveKraków.pl

Rozbudowa Ekospalarni. Inwestycja ma być gotowa w 2029 roku

fot. Krzysztof Kalinowski
Prognozy wskazują, że krakowianie będą produkować coraz więcej śmieci. Krakowski Holding Komunalny przekonuje, że rozbudowa Ekospalarni jest konieczna.
Krakowska Ekospalarnia ma zostać rozbudowana o trzecią linię termicznego przekształcania odpadów. W Krakowskim Holdingu Komunalnym przekonują, że inwestycja jest niezbędna, ponieważ z posesji krakowian z roku na rok odbieranych jest coraz więcej śmieci. Odpady, które nie mogą zostać poddane recyklingowi, trafiają właśnie do Zakładu Termicznego Przekształcania Odpadów w Nowej Hucie.

Przykładowo w 2022 r. Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania odebrało od mieszkańców blisko 366 tys. ton śmieci, czyli o ponad 8 tys. więcej niż w 2021 r. Większość z nich trafiła do spalarni, która umożliwia przekształcanie maksymalnie 245 tys. ton odpadów komunalnych rocznie. Po jej rozbudowie ta liczba ma wzrosnąć o 100 tys.

Medialne informacje wskazywały, że rozbudowa Ekospalarni prawdopodobnie rozpocznie się w grudniu 2023 roku. Tak się jednak ostatecznie nie stało. – Jesienią ubiegłego roku informowaliśmy, iż rozpoczęcie prac zależne jest od pozyskania finansowania komercyjnego – informuje Małgorzata Domaradzka z Krakowskiego Holdingu Komunalnego. Przypomnijmy, że inwestycja ma kosztować ok. 600 mln zł. Dotychczas KHK pozyskał dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Mowa o bezzwrotnej dotacji w kwocie ponad 67 mln zł oraz o pożyczce w wysokości 200 mln zł. – Trwają działania związane z pozyskaniem współfinansowania uzupełniającego – dodaje Domaradzka.

W KHK przewidują, że procedurę wyłonienia wykonawcy inwestycji uda się rozpocząć w czwartym kwartale tego roku. – Zgodnie ze zaktualizowanym harmonogramem oddanie do eksploatacji trzeciej linii przekształcania odpadów jest planowane w pierwszym półroczu 2029 roku – kwituje Domaradzka.

Jak pisaliśmy ostatnio, w Krakowie znajduje się 15 tysięcy punktów odbioru odpadów, z których Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania codziennie odbiera aż 24 tysiące wypełnione pojemniki, każdy o wadze 200-300 kg. Przeciętny krakowianin produkuje średnio prawie pół tony śmieci rocznie, a prognozy wskazują, że ta ilość będzie rosła co roku o 4 procent.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta