22. Sacrum Profanum, festiwal łączący przeciwieństwa w świecie muzyki rozpocznie się w piątek w dzielnicy Wesoła.
Tegoroczna edycja festiwalu będzie odnosiła się do znaczenia i różnych interpretacji jego nazwy. Jak zapowiadają organizatorzy będzie to połączenie muzyki klasycznej z alternatywną czy kompozycji z improwizacją.
– Staramy się poszukać połączenia między sacrum i profanum i na tych podstawowych elementach festiwalu zbudować cały program. To może być np. połączenie pieśni tradycyjnych, gaelickich na dudy i głos, które przetworzone różnymi efektami elektronicznymi z tradycyjnych melodii wpiszą się w avant-popową nowoczesność – mówił podczas spotkania dla mediów dyrektor artystyczny Festiwalu Sacrum Profanum Krzysztof Pietraszewski.
Festiwal wspiera debiuty i nie ustaje w odkrywaniu nowych artystów. W programie znalazł się koncert wyróżnionych studentów Akademii Muzycznej w Krakowie, ale też utwór Oskara Tomali, poznanego dzięki open callowi „Playground” Spółdzielni Muzycznej oraz pierwsza partytura instrumentalna Jędrzeja Siwka.
Festiwal kontynuuje współpracę z lokalnymi instytucjami i zespołami, w tym z Akademią Muzyczną, Sinfoniettą Cracovią i Spółdzielnią Muzyczną. Większość wydarzeń odbędzie się na terenie Wesołej, gdzie poza koncertami zaplanowano również wydarzenia towarzyszące, takie jak warsztaty umuzykalniające „Eksperymentuj!” Jędrzeja Siwka w Aptece Designu.
Co w programie?
W programie Sacrum Profanum znalazło się m.in. wykonanie w ciemności utworu „Passenger” Jennifer Walshe z muzykami Sinfonietty Cracovii, podczas którego orkiestra będzie rozmieszczona wokół i wewnątrz przestrzeni, w której zasiądzie publiczność. – To będzie pejzaż dźwiękowy, który ta muzyka na orkiestrę smyczkową spróbuje przywołać – podkreśla dyrektor artystyczny wydarzenia.
Nie zabraknie również kompozycji Pawła Malinowskiego, do których zaśpiewa Barbara Kinga Majewska. W tym roku organizatorzy zapraszają na nowy cykl koncertów „Kultura fizyczna”, w którym muzyka łączy się ze sportem i rekreacją.
22. Sacrum Profanum potrwa od 8 do 11 listopada. Koncerty będą się odbywać w takich miejscach, jak Scena MOS Teatru Słowackiego w Krakowie przy ul. Rajskiej, klub Hevre przy ul. Meiselsa 18 i budynki dawnego kompleksu szpitalnego przy ul. Kopernika na Wesołej.
Szczegółowy program dostępny jest TUTAJ.