Rusza regularne połączenie ze Skawiną. To szybki "tramwaj"

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Wraz z nowym rozkładem na trasę pomiędzy Krakowem i Skawiną wracają pociągi o dużej częstotliwości. Od 12 grudnia w godzinach szczytu dostępne będą przynajmniej dwa połączenia na godzinę.

Ostatnie lata w Skawinie upłynęły pod znakiem przygotowań do tego właśnie momentu. – W mieście i sołectwach powstały nowe stacje kolejowe, parkingi typu Park&Ride, Skawińskie Centrum Komunikacyjne oraz wyremontowano zabytkowy dworzec PKP, w którym siedzibę ma Miejska Biblioteka Publiczna wraz z kawiarnią. Zadbano o wygodne dotarcie na pociąg zarówno dla kierowców jak i pieszych oraz rowerzystów. Powstały nowe drogi, parkingi, tunele podziemne, wybudowano chodniki oraz ciągi pieszo-rowerowe. Przy wyremontowanych stacjach kolejowych pojawiły się zadaszone wiaty i parkingi dla rowerów – czytamy w komunikacie urzędu miasta i gminy.

Władze Skawiny liczą na to, że pociąg stanie się dla mieszkańców szybkim “tramwajem” do i z Krakowa. – Kolej omija korki oraz jest wygodną alternatywą dla samochodów. W godzinach szczytu podróż samochodem ze Skawiny do Krakowa zajmuje ponad godzinę. Pociąg tę odległość pokona w około 20 minut – przekonują.

Prace wciąż trwają

Dokładny rozkład jazdy można sprawdzić na stronie portalpasazera.pl lub w wersji udostępnionej na stronie gminy. Można tam zobaczyć, że duża część połączeń będzie uruchomiona nie ze stacji Kraków Główny, lecz z przystanku Kraków Podgórze.

– Prace modernizacyjne na linii kolejowej do Skawiny zostały zakończone. Wciąż jednak prowadzone są prace na linii średnicowej, które uniemożliwiają skierowanie dużej liczby kursów do Krakowa Głównego. Dlatego, wraz z przewoźnikami, wypracowaliśmy rozwiązanie, które pozwoli pasażerom na dojazd do przystanku Kraków Podgórze i łatwą przesiadkę do komunikacji miejskiej. Docelowo pociągi ze Skawiny będą dojeżdżać do Krakowa Głównego – tłumaczy Piotr Hamarnik z PKP Polskich Linii Kolejowych SA.

Przesiadka

Z biletem na pociąg pasażerowie będą mogli wsiąść do tramwaju linii 3 na przystanku „Podgórze SKA” i dojechać bez dodatkowych kosztów do centrum miasta.

Kursuje ona przez miasto i zatrzymuje się przy szkołach, kościele, dworcu, basenie, rynku, parku lub ośrodku zdrowia, czyli najczęściej wybieranych przez mieszkańców miejscach.

Z nowych połączeń skorzystają też mieszkańcy Krakowa. Do pociągów aglomeracyjnych będzie można też wsiąść m.in. na przebudowanych przystankach w Sidzinie czy Swoszowicach oraz na nowym przystanku w Opatkowicach.

comments powered by Disqus