W trwającą dyskusję wokół Teatru Słowackiego włączył się również Rzecznik Praw Obywatelskich.
Do RPO wpłynął wniosek dotyczący uchwały zarządu województwa ws. rozpoczęcia procedury odwołania Krzysztofa Głuchowskiego z funkcji dyrektora Teatru im. Słowackiego.
– Rzecznik monitoruje debatę publiczną toczącą się wokół tej uchwały. Dostrzega, że bezpośrednim skutkiem uchwały jest protest zespołu artystycznego oraz pozostałych pracowników teatru – czytamy w komunikacie biura rzecznika.
Nie władza, lecz publiczność
RPO odniósł się także do stawianych dyrektorowi Głuchowskiemu zarzutów naruszenia przepisów dotyczących zamówień publicznych oraz niewypełnienia obowiązku dbałości o dobre imię teatru. – W oświadczeniu nie wskazano jednak, jakie konkretne działania dyrektora miały naruszać Prawo zamówień publicznych czy też dobre imię teatru. W ocenie RPO za działania godzące w dobre imię teatru nie powinny być uznawane decyzje repertuarowe. W tym zakresie bowiem to nie władza administracyjna, lecz publiczność powinna być jedynym arbitrem – czytamy w komunikacie.
Urząd przypomina, że z art. 73 Konstytucji wynika negatywny charakter obowiązków władzy publicznej – polega on na zakazie podejmowania działań, które utrudniałyby lub przekreślały twórczość artystyczną.
Rzecznik Praw Obywatelskich poprosił marszałka o szczegółowe i konkretne wskazanie działań dyrekcji teatru, które – w ocenie zarządu województwa – doprowadziły do naruszenia przepisów prawa zamówień publicznych oraz dobrego imienia teatru.