29 września startuje kolejna edycja Sacrum Profanum. Tym razem festiwalowi przyświeca hasło „Dojrzałość”. Wszystkie koncerty odbędą się na żywo z udziałem publiczności.
Tegoroczna edycja kontynuuje program z 2020 roku, który odbywał się pod hasłem „Młodość”. Sacrum Profanum potrwa do 3 października.
Tym razem wszystkie koncerty odbędą się na żywo z publicznością. Przez sytuację związaną z pandemią, poprzednia edycja odbyła się w całości online.
Spektakl na otwarcie
W tym roku do lokalizacji takich, jak Ice Kraków czy Łaźnia Nowa dołączył gmach Muzeum Narodowego i aula Akademii Muzycznej.
Festiwal otworzy „Purification” – spektakl Katarzyny Kalwat z muzyką Agaty Zubel. To eksperyment na granicy muzyki i teatru, stawiający pytanie o styk tych dwóch sfer i istniejące między nimi napięcie. Do współpracy została zaproszona kompozytorka Agata Zubel. Wykonywanemu przez grupę instrumentalistów utworowi towarzyszą działania performerskie aktorki Iwony Budner.
Przedstawienie będzie można zobaczyć w czwartek o godz. 20.00 w Łaźni Nowej.
„Secret show” i urodziny Lema
Kolejne dni upłyną pod znakiem koncertów. 30 września w Ice Kraków odbędzie się koncert „Trzy kolory” nawiązujący do twórczości Krzysztofa Kieślowskiego.
Piątkowi natomiast będą towarzyszyć „Akordy ezoteryczne”. Recital Martyny Zakrzewskiej prezentujący twórczość Barbary Buczek odbędzie się w prywatnym mieszkaniu. To tzw. „secret show” z limitowaną liczbą wejściówek, którego lokalizacja pozostanie nieznana do ostatniej chwili.
Tego samego dnia w Auli Florianka odbędzie się koncert „Muzyka niedawna”. Obok Agaty Zubel i Pawła Szymańskiego wybrzmi również utwór Pawła Mykietyna, jednego z najważniejszych żyjących polskich kompozytorów.
W 2021 roku Mykietyn świętuje 50. urodziny, dlatego też zabrzmi „Chorał i kanon” oparty na wierszu Leyli Daryoush o zawiedzionej nadziei na nowe życie i rozpaczy matki nad stratą dziecka, napisanym do powstałej wcześniej melodii z finału spektaklu „Wieczór Trzech Króli” w reż. Krzysztofa Warlikowskiego.
Poprzez koncerty „Lem: Lapidarna Ekspresja Moderny” i „Summa Lemmologiae” festiwal włączy się w obchody 100. rocznicy urodzin Stanisława Lema. Premierowe kompozycje wykonają na żywo zespoły proMODERN oraz Spółdzielnia Muzyczna contemporary ensemble z sopranistką Joanną Freszel. Wydarzenia odbędą się 2 października w Ice Kraków.
Finałowe koncerty
Wielki finał Sacrum Profanum odbędzie się w niedzielę w Ice Kraków. Podczas koncertu zatytułowanego „Dojrzałość” nowa kompozycja Olego Hübnera inspirowana czasem izolacji i pandemii zostanie zestawiona z klasykami muzyki współczesnej, takimi jak Pauline Oliveros czy La Monte Younga.
Festiwal zamknie jubileuszowy koncert Arditti Quartet 47 ½ Anniversary. W jego trakcie zabrzmią kompozycje napisane dla Ardittich – te najważniejsze w ich dorobku wykonawczym i najbliższe ich sercom.