Smart4Aviation nagrodzone za rewolucyjny system do planowania lotów

Praca analityków, programistów i testerów z Krakowa i Gdańska rewolucjonizuje organizację pracy linii lotniczych z różnych kontynentów. Aplikacja stworzona przez Smart4Aviation pozwala m.in. znacząco ograniczyć zużycie paliwa.

Niewątpliwym atutem branży lotniczej jest jej międzynarodowość. Co dzień setki pracowników obsługi naziemnej wysyła w przestrzeń powietrzną tysiące samolotów, które rysują niewyobrażalnie dużą siatkę połączeń na kolorowej mapie świata i spełniają marzenia o podróżach setek tysięcy pasażerów. Ten olbrzymi ekosystem, łączący innowacyjność technologii z potrzebą mobilności, stał się inspiracją do stworzonego przez Smart4Aviation systemu do planowania lotów.

Wszystkie dane w jednym miejscu

Nowoczesna aplikacja, która pozwoliła zrewolucjonizować dotychczasową logikę planowania lotów, powstała dzięki doświadczeniu i współpracy trzech firm. To Qantas – narodowy przewoźnik lotniczy z Australii, austriacki dostawca danych nawigacyjnych Frequentis oraz obecna od wielu lat na polskim rynku holenderska firma IT – Smart4Aviation.

Współpraca była niezbędna, ponieważ aplikacja musiała uwzględnić całe mnóstwo analizowanych na bieżąco danych lotniczych i opierać kalkulacje na dynamice zmieniającego się środowiska lotu. System przetwarza w czasie rzeczywistym dane pogodowe, awiacyjne czy geograficzne.

Konkretny zysk

Do czego w praktyce może się to przydać? Oprogramowanie umożliwia lepsze zarządzanie linią lotniczą. Dzięki bieżącej analizie danych pozwala wyznaczyć najlepszą trasę lotu oraz zoptymalizować jego plan biorąc pod uwagę dane pogodowe, geograficzne czy awiacyjne. Stworzony system przetwarza te informacje w celu jak najlepszego przygotowania danego rejsu lotniczego oraz usprawnienia reagowania na zmieniające się sytuacje lotnicze lub pogodowe.

Nie bez znaczenia jest to, że aplikacja oszczędza nie tylko czas, ale i pieniądze. Bardzo duże pieniądze! Pozwala bowiem znacząco obniżyć koszty paliwa, a to z punktu widzenia linii lotniczych jeden z największych wydatków. Dla przykładu, zatankowanie do pełna Airbusa A320 to koszt rzędu 136 tysięcy złotych. W Dreamlinerze ta kwota rośnie do prawie 717 tysięcy, a największy Airbus A380 „pożera” przy tankowaniu ponad 1,8 miliona złotych.

Docenieni

Gdy w gdańskim i krakowskim biurze Smart4Aviation zespoły analityków, programistów oraz testerów wdrażały w życie plan Qantas’u co do zmiany podejścia w obszarze planowania lotów, wiadomym było, że projekt będzie niezwykle innowacyjny w stosunku to rozwiązań aktualnie dostępnych na rynku. Nikt wówczas nie przypuszczał, iż jego nowatorskie rozwiązanie zostanie również docenione na Światowym Kongresie ATM (Air Traffic Management) w Madrycie. 11 marca 2019 r. aplikacja ta znalazła się na pierwszym miejscu w kategorii najbardziej innowacyjnych technologii roku 2019 r., stając się laureatem prestiżowej nagrody IHS Janes Award.

Międzynarodowo

Kluczowym elementem w Smart4Aviation są ludzie. W dwóch biurach w Polsce zatrudnionych jest ponad 130 osób, które dostarczają wysoce zaawansowane technologicznie produkty IT, ale także zapewniają kompleksowe wsparcie techniczne klientom Smart4Aviation na całym świecie.

Polska pomysłowość, odwaga w podejmowaniu się innowacyjnych projektów oraz doświadczony zespół specjalistów w połączeniu z holenderskim pragmatyzmem to już od ponad dekady przepis na długofalowy sukces Smart4Aviation. Firma nieprzerwanie świadczy usługi informatyczne dla szeroko pojętej branży lotniczej, a nowatorski charakterem dostarczanych rozwiązań IT często wyprzedza oczekiwania klientów.

Wachlarz produktów Smart4Aviation to szereg propozycji zarówno dla obsługi naziemnej, jak i załogi samolotów. Systemy służące komunikacji i raportowaniu, elektroniczne briefingi, moduły wyważania ładunku samolotu czy śledzenia lotu to jedynie niektóre z rozwiązań, z który korzystają klienci Smart4Aviation tacy jak Air Canada, Air France, easyJet, Qantas, Emirates, Alaska Airlines czy Air New Zealand.

Międzynarodowo? Jak najbardziej! W dynamicznym świecie awiacji podejście globalne to standard pracy. Otrzymana przez Smart4Aviation nagroda za bezprecedensowy system do planowania lotów pokazuje, że innowacyjne rozwiązania dla lotniczych potentatów są na kliknięcie myszki.comments powered by Disqus