SOS Wioski Dziecięce uruchamiają centrum dla dzieci, które ucierpiały przez wojnę

fot. Materiały prasowe

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce rozszerza sieć Centrów Specjalistycznych SOS i otwiera pierwszą taką placówkę w Krakowie. Ukraińskie dzieci, które ucierpiały w wyniku wojny, mogą otrzymać w niej darmowe wsparcie specjalistów, m.in. psychologa czy psychoterapeuty.

Od lutego 2022 roku już blisko 5 tys. ukraińskich rodzin i dzieci otrzymało wsparcie od Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce. Wiele z nich wciąż wymaga specjalistycznej pomocy, by poradzić sobie ze stratą najbliższych, tęsknotą za domem czy wyzwaniami zdrowotnymi, w tym niepełnosprawnością dzieci. Wiele procesów terapeutycznych przerwała wojna, wymagają kontynuacji.

Wsparcie długoterminowe

Mając świadomość, że uchodźcy z Ukrainy zostaną w Polsce na dłużej, Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce skupiło się na wsparciu długoterminowym rodzin z dziećmi. Poza uruchomieniem programu wsparcia medycznego, organizacja rozszerza sieć Centrów Specjalistycznych SOS. – Jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę otworzyliśmy takie centrum m.in. w Wiosce SOS w Kraśniku. Szybko okazało się, że zapotrzebowanie na wsparcie terapeutów dzieci i młodzieży, m.in. psychologa, jest znacznie większe, zwłaszcza wśród naszych gości z Ukrainy. Dlatego zdecydowaliśmy się otworzyć kolejne placówki dedykowane głównie dzieciom ukraińskim. Na tę chwilę takie centrum działa w Laskach pod Warszawą, a już w listopadzie planujemy przyjąć pierwsze dzieci do nowego centrum w Krakowie – informuje Tomasz Wodzyński ze Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce.

Centrum Specjalistyczne SOS – dla kogo?

W Centrum Specjalistycznym SOS dzieci mogą liczyć na darmowe wsparcie m.in. psychologa, psychoterapeuty, psychiatry, logopedy, terapeuty integracji sensorycznej, fizjoterapeuty czy pedagoga. Z pomocy mogą korzystać dzieci ukraińskie znajdujące się w pieczy zastępczej bądź z rodzin w kryzysowej sytuacji życiowej. Centrum Specjalistyczne SOS przyjmuje także polskie dzieci z pieczy zastępczej z terenu powiatu, w którym działa.

– Z naszej pomocy korzystają nie tylko dzieci, które zmagają się z traumą wojenną. Musimy pamiętać, że część z nich jeszcze przed inwazją rosyjską na Ukrainę niosła ogromny bagaż doświadczeń, część z nich wychowywała się w pieczy zastępczej i mierzy się z trudnościami związanymi z utratą relacji z biologicznymi rodzicami. Przyjmujemy też dzieci, które zmagają się z wyzwaniami neurorozwojowymi, którym wojna przerwała wcześniejsze terapie i rehabilitacje, a to przekłada się na trudności w przedszkolu, szkole, w środowisku domowym i rówieśniczym; dodatkowo mierzą się  z problemami adaptacyjnymi w nowym kraju, poznawaniem nowej kultury i języka – wyjaśnia Justyna Kalita, kierowniczka ds. rozwoju Centrów Specjalistycznych SOS.

Wsparcie terapeutyczne w Centrach Specjalistycznych SOS jest oferowane zarówno w języku ukraińskim, jak i polskim.

„Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę”

Stowarzyszenie SOS Wioski Dziecięce w Polsce prowadzi kampanię „Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę”, której celem jest wsparcie ukraińskich rodzin z dziećmi. – Wspieramy naszych gości z Ukrainy od lutego 2022 roku i zamierzamy wspierać ich tak długo, jak będzie trzeba. Wierzymy, że dzięki pomocy naszych darczyńców będziemy mogli otwierać kolejne Centra Specjalistyczne SOS, by objąć wsparciem jeszcze większą liczbę potrzebujących dzieci i młodzieży. Chcemy, by miały szansę wrócić do normalnego funkcjonowania, aby poprawiły swój stan zdrowia psychicznego i fizycznego, bo to one są pokoleniem, które będzie budować nową Ukrainę – mówi dyrektor krajowa Stowarzyszenia SOS Wioski Dziecięce w Polsce, dr Aleksandra Granada.

Kampanię „Pomóż dzieciom, które cierpią przez wojnę” można wesprzeć przekazując darowiznę w dowolnej kwocie za pośrednictwem https://sosdzieciukrainy.wioskisos.org/.