Spacerowo, muzycznie i literacko. Przed nami Krakowska Noc Księgarń

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Już w piątek kameralne krakowskie księgarnie otworzą progi dla miłośników literatury. W ramach 4. edycji Nocy Księgarń odbędą się spotkania z autorami, eko-warsztaty, spacery, debaty i koncerty.

– Księgarnie kameralne to duma Krakowa Miasta Literatury UNESCO. Rozsiane po całym mieście są nie tylko miejscami, gdzie można nabyć wydawnicze nowości, ale przede wszystkim swoistymi centrami kultury, miejscami spotkań i ożywionej dyskusji o tym, co w literaturze najciekawsze i warte uwagi – podkreśla Urszula Chwalba, kierowniczka Działu Literackiego KBF.

W piątkowy jesienny wieczór, 7 października, na wszystkich czytelników czekać będzie szereg wydarzeń, za który odpowiadają dystrybutor książek OSDW Azymut (Grupa PWN) oraz Krakowskie Biuro Festiwalowe.

Co w programie?

Na początek spacer literacki szlakiem kameralnych księgarń, który poprowadzi Małgorzata Lebda – poetka, fotograficzka i doktor nauk humanistycznych. Podczas wędrówki uczestnicy odwiedzą takie miejsca jak księgarnia NIĆ, księgarnia Karakter, księgarnia De Revolutionibus i księgarnia MOCAK BOOKSTORE. Spacer rozpocznie się o godz. 17:30 w księgarni podróżniczej Bonobo przy Małym Rynku.

Ci, którzy w piątkowy wieczór odwiedzą księgarnię NOWA, będą mogli posłuchać koncertu Gabrysi Marat (godz. 18:00), a następnie akustyczno-elektronicznej sesji ambientowej duetu Wake Up – Truchalski. W dodatku wszystkie książki będą dostępne z 20% rabatem.

Z kolei w Spółdzielni Ogniwo The Pau i Bajzel wezmą na warsztat teksty Marii Konopnickiej, tworząc elektryzującą muzykę. Koncert odbędzie się o godz. 21:00.

Wizyta w księgarni Karakter będzie natomiast okazją do spotkania się z Teresą Tyszowiecką blasK!, tłumaczką powieści „Afrykańskie korzenie UFO” Anthony’ego Josepha. Podczas dyskusji zabrzmią również fragmenty książki. Start o godz. 19:00.

Na czytanie performatywne tekstów surrealistek organizatorzy zapraszają do księgarni BONOBO. W programie wybrane utwory Uniki Zürn „Trąby Jerychońskie”, opowiadania „Siódmy koń” Leonory Carrington, wiersze Dorothei Tanning z cyklu Ptaki w niebezpieczeństwie oraz opowiadanie „Sny Sowy”. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00.

W De Revolutionibus Books&Café odbędzie się premiera książki „Ucichło” Marii Karpińskiej, a w Pałacu Potockich debata dotycząca rynku wydawniczego w Ukrainie. Uczestnicy będą mogli dowiedzieć się m.in., po które pozycje z literatury pięknej, reportażu czy ukraińskich kryminałów warto sięgnąć. W rozmowie wezmą udział Marcin Gaczkowski, Aneta Kamińska i Olga Smolnytska, a poprowadzi ją Marcin Żyła. Start o godz. 20:30.

Literacka sobota dla najmłodszych

Sporo atrakcji czekać będzie również następnego dnia, czyli 8 października. O godz. 10:00 w Cafe NOWA Księgarnia wystartują warsztaty ekologiczne dla dzieci w wieku od 3 do 6 lat. Spotkanie zainspirowane jest serią „Opowieści ze Świetnika” Marcina Mortki. Zgłoszenia należy przesyłać na adres: cafe@nowaksiegarnia.pl z dopiskiem „Eko warsztaty »Opowieści ze Świetnika«”.

Z kolei w Księgarni Pod Globusem najmłodsi będą mogli wziąć udział w spotkaniu z Katarzyną Ryrych, autorką przebojowej serii „Tuba i Patefon”, a także warsztatach detektywistycznych. Zajęcia przeznaczone są dla dzieci w wieku 6-8 lat. Zgłoszenia można przesyłać na adres: podglobusem@liberglob.pl. Start o godz. 12:00.

Wszystkie wydarzenia w ramach Krakowskiej Nocy Księgarń są darmowe.

comments powered by Disqus