Specjalny pociąg dotarł do Krakowa, by promować podróże koleją

W czwartkowy poranek na stację Kraków Główny wjechał Connectig Europe Espress. Specjalny pociąg przemierza różne kraje kontynentu śladem inwestycji współfinansowanych z unijnego instrumentu CEF „Łącząc Europę”.

Wizyta pociągu Connecting Europe Expres w Krakowie wpisuje się w obchody Europejskiego Roku Kolei – inicjatywę Komisji Europejskiej, która promuje kolej jako bezpieczny i ekologiczny środek transportu.

Skład wjechał do Polski 19 września. Był już m.in. w Warszawie, Gdańsku czy Białymstoku. Małopolska i Kraków są na jego trasie istotnym punktem, ponieważ z pomocą instrumentu CEF „Łącząc Europę” realizowane są tu inwestycje na bardzo dużą skalę, w tym rekordowy projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej”.

Małopolska stawia na kolej

Podczas spotkania z dziennikarzami na peronie dworca wicemarszałek województwa małopolskiego Łukasz Smółka mówił o dużym nacisku ze strony województwa na rozwój kolei, zakupach taboru i budowie zaplecza dla Kolei Małopolskich. – Cieszymy się, że środki na zakup taboru, modernizację linii kolejowych czy budowę zaplecza pochodzą z Komisji Europejskiej. To jest dla nas bardzo istotne i bez tego wsparcia byłoby trudno – podkreślił wicemarszałek. – Liczymy, że z roku na rok, z tygodnia na tydzień na kolei będzie przybywać coraz więcej pasażerów. I tak już się dzieje, widzimy to po pandemii – powiedział.

Jak mówił, w przygotowaniu jest budowa nowych linii, dzięki którym mieszkańcy kolejnych obszarów Małopolski i odwiedzający je turyści zyskaliby łatwiejszy dostęp do kolei.

– Rok 2021 jest ogłoszony rokiem kolei. Przyjazd tego pociągu jest dowodem, że rozwój kolei jest priorytetem Unii Europejskiej. I jest to też znak, że przed transportem kolejowym rysuje się świetlana przyszłość – mówił Grzegorz Kurdziel, Członek Zarządu spółki PKP Polskie Linie Kolejowe SA. Wskazywał na to, że podróże pociągiem są bardziej ekologiczne niż inne formy transportu, zapewniając równocześnie pasażerowi wysoki poziom bezpieczeństwa i wygody.

Objazd inwestycji

W ramach wizyty, poza zwiedzaniem Starego Miasta, przedstawiciele Komisji Europejskiej mieli okazję wizytować inwestycje prowadzone przez PKP Polskie Linie Kolejowe SA. To przede wszystkim przebudowa linii średnicowej w Krakowie, w ramach której cały odcinek pomiędzy Dworcem Towarowym a Rudzicami jest budowany praktycznie od zera, a w centrum miasta, w miejscu dotychczasowego nasypu, powstają estakady które pomieszczą cztery tory kolejowe.

Dzięki tej inwestycji łatwiejsze będą podróże aglomeracyjne oraz w kraju i Europie. Atrakcyjna oferta będzie możliwa dzięki przebudowie i budowie nowych przystanków, torów, estakad, mostów, wiaduktów. Kolej staje się w pełni dostępna dla wszystkich podróżnych, także osób o ograniczonej możliwości poruszania się. Zastosowane rozdzielenie ruchu dalekobieżnego od aglomeracyjnego znacznie usprawni i zwiększy możliwości kolei.

Wcześniej, również w ramach CEF, przebudowana została linia łącząca Kraków ze Śląskiem.

Connecting Europe Express wyruszył w trasę 2 września z Lizbony i odwiedzi ponad 40 miast w 26 krajach.

comments powered by Disqus