Praca Ojców Paulinów to nie tylko modlitwa, ale także zarządzanie złożonym kompleksem klasztornym. Aby ułatwić codzienne obowiązki, polska marka Electroride dostarczyła zakonnikom pięć elektrycznych pojazdów, które wspierają ich w organizacji życia na terenie sanktuarium.
Podczas okresów największego ruchu, takich jak uroczystości maryjne, Jasną Górę odwiedza dziesiątki tysięcy wiernych dziennie. Koordynacja działań na taką skalę wymaga sprawnych i nowoczesnych rozwiązań. W tym kontekście lekkie pojazdy elektryczne okazały się nieocenione – pozwalają szybko przemieszczać się po terenie klasztoru, nie zakłócając spokoju miejsca kultu. Teraz paulini mogą skuteczniej wspierać pielgrzymów i zapewnić im wygodę podczas odwiedzin.
Mikromobilność na Jasnej Górze – nowoczesne rozwiązania w służbie tradycji
Nawiązana została współpraca między Jasną Górą a polską marką Electroride, producentem lekkich pojazdów elektrycznych. W sierpniu 2024 roku firma dostarczyła na teren klasztoru pojazdy Fasti, które znacząco usprawniły codzienną pracę zarówno Ojców Paulinów, jak i wspierających ich świeckich pracowników. Dzięki nim mogą oni szybko i sprawnie przemieszczać się po rozległym terenie bez zakłócania spokoju miejsca kultu. Wprowadzanie tych innowacyjnych rozwiązań wpisuje się w ich misję służby i otwartości na współczesne potrzeby.
O. Michał Bortnik, rzecznik prasowy Jasnej Góry z uśmiechem zauważył, że pojazdy idealnie sprawdziły się we wsparciu paulinów oraz dziennikarzy Biura Prasowego Sanktuarium w pełnieniu posługi. – Pozwoliły one usprawnić naszą pracę i do dziś z wielką radością je wykorzystujemy. To, wyjście naprzeciw codziennym wyzwaniom i konieczności poruszania się po terenie sanktuarium czy potrzebie szybkiej i sprawnej pomocy pielgrzymom. Mogę sobie wyobrazić, że dla wielu osób czy firm, praca z takimi właśnie pojazdami elektrycznymi jest strzałem w dziesiątkę – podkreślił rzecznik prasowy.
Tylko w sierpniu, według oficjalnych danych, Jasną Górę odwiedziło ponad 83 tysiące pielgrzymów w zorganizowanych grupach, nie licząc tysięcy osób przybywających indywidualnie. Łącznie szacuje się, że w tym okresie Sanktuarium gościło około pół miliona wiernych. Zarządzanie tak dużym napływem osób było niemałym wyzwaniem dla zakonników, jednak dzięki wykorzystaniu lekkich pojazdów elektrycznych koordynacja przebiegała dużo sprawniej. Z uwagi na to, że pojazdy znacznie poprawiły komfort codziennej pracy na Jasnej Górze, Electroride we wrześniu dostarczyła na teren klasztoru kolejne pojazdy, tym razem modele Futuri, które zapewniają dodatkowy komfort użytkowania – zabudowane nadwozie zabezpiecza użytkowników przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi.
Technologia wspierająca różne grupy użytkowników
Lekkie trzy- i czterokołowce elektryczne to innowacyjne rozwiązanie, które może służyć wielu użytkownikom, dostosowując się do ich specyficznych potrzeb. Stanowią znakomite rozwiązanie do miejskich przestrzeni, ale także na terenach mniej zaludnionych, gdzie często odległość od kluczowych punktów usługowych czy opieki zdrowotnej stanowi duży problem logistyczny szczególnie dla osób starszych. Bezpieczna prędkość jazdy maksymalnie do 45 km/h sprawia, że pojazdy te są idealnym środkiem transportu zarówno dla dorosłych, jak i nastolatków, zapewniając swobodę poruszania się przy pełnej stabilności i kontroli nad pojazdem. Takie rozwiązania przyciągają również tych, którzy cenią nowoczesność i pragną korzystać z bezemisyjnych środków transportu, dbając jednocześnie o środowisko.
– To świetne rozwiązanie dla wszystkich, którym zależy na swobodzie, a także ograniczeniu emisji spalin komunikacyjnych, czy zredukowaniu kosztów związanych z podróżowaniem. Tego rodzaju pojazdy są bezpieczne i proste w obsłudze. To sprawia, że są one dostępne niemal dla każdego. Znakomicie sprawdziły się również jako pojazdy użytkowe na terenie klasztoru na Jasnej Górze, zapewniając Ojcom Paulinom swobodne, sprawne i bezemisyjne przemieszczanie się – podsumowuje Maciej Płatek, Prezes Zarządu Electroride.
Electroride jest polską, rodzinną firmą założoną w 2017 roku, specjalizującą się w produkcji lekkich pojazdów elektrycznych, takich jak skutery czy minicary.