Śruby w oponach i porysowany lakier. Wandal grasuje na krakowskim osiedlu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Przez ostatnie miesiące mieszkańcy jednego z osiedli w Swoszowicach są nękani przez wandala, który niszczy ich samochody. Wiele osób ucierpiało z powodu śrub wkręconych w opony czy porysowanego lakieru. Auta są wybierane na chybił trafił. Na policję od początku października zgłosiła się zaledwie jedna osoba w tej sprawie.

Krakowianie od dłuższego czasu wymieniają się między sobą informacjami dotyczącymi uszkodzeń samochodów. Jedna z osób trzy razy wyciągała śruby z rocznych opon. – Cały czas tłumaczyłam to w ten sposób, że mieszkam na „placu budowy” i takie rzeczy się dzieją przypadkiem. Jak widać, jednak się myliłam – mówi.

– Również chciałam „podziękować” tej osobie za to, że moje dzieci zostały bez opieki, kiedy to ja w Wadowicach po pracy musiałam sama zmienić koło! – dodaje kolejna kobieta. Pojawiły się też przypadki odkręcania śrub mocujących koła.

Inna mieszkanka osiedla, która niedawno padła ofiarą wandala, na początku myślała, że na cel obierane są te samochody, którym zdarzy się stanąć na nieoznakowanych miejscu. – Myśleliśmy, że może ktoś bawi się w osiedlowego szeryfa i chce ukarać tych, którzy źle parkują. Jednak inne auta stały na wyznaczonych miejscach. Wygląda, jakby ktoś to robił z czystej złośliwości – stwierdza.

Lekarstwem monitoring

Mieszkańcy zgłosili sprawę administracji osiedla. – Wcześniej rozmawialiśmy na temat monitoringu, ale wtedy nie było aż tak wielu przypadków. Mieszkańcy oponowali, argumentując, że to kosztuje i że to też zabierze im trochę prywatności. Teraz temat powinien wrócić – mówi przedstawicielka firmy Nawigator.

Zdaniem przedstawicielki administracji, to jedyne dobre rozwiązanie, a najlepsze byłoby zamontowanie tam monitoringu miejskiego, który na bieżąco śledziłby sytuację. – Z mojego doświadczenia wynika, że jest to bardzo skuteczne narzędzie. 10 lat temu na Kurdwanowie strażnicy miejscy udaremnili próbę kradzieży samochodu – dodaje. Według kobiety, na kolejnych spotkaniach wspólnot zostaną przedstawione propozycje dotyczące instalacji kamer.

Mieszkańcy nie powinni obawiać się zgłaszania takich spraw policji. Jak się okazuje, od początku października do VI Komisariatu Policji wpłynęło jedno takie zgłoszenie. – Pokrzywdzony złożył wniosek o ściganie karne sprawcy przestępstwa – mówi st. asp. Barbara Szczerba z Komendy Miejskiej Policji w Krakowie.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Swoszowice
comments powered by Disqus