Startuje budowa nowej drogi przy placu Centralnym

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W Nowej Hucie, w najbliższym sąsiedztwie placu Centralnego, rozpoczyna się budowa nowej drogi do osiedla Centrum E.

Budowa fragmentu drogi ma ułatwić mieszkańcom wjazd i wyjazd z osiedla. Na rozpoczęcie prac trzeba było czekać długo – inwestycja była na liście tzw. zadań kompensacyjnych, czyli takich, które miasto obiecało mieszkańcom Nowej Huty w zamian za zgodę na budowę spalarni śmieci. Projekt zgłaszany był też do Budżetu Obywatelskiego.

Wylot w stronę osiedla z myślą o tej inwestycji wybudowano podczas przebudowy placu Centralnego. Teraz nie będzie już wątpliwości, po co go zbudowano.

Zarząd Dróg Miasta Krakowa pod koniec października wybrał wykonawcę prac. Drogę wybuduje firma Wanta, za co miasto zapłaci niecałe 700 tys. zł.

5 m i chodniki

W pierwszej kolejności prace będą dotyczyć infrastruktury podziemnej, przede wszystkim budowy kanalizacji. Zarząd Dróg Miasta Krakowa zapowiedział związane z tym zmiany w organizacji ruchu. Na ok. 20-metrowym odcinku al. Jana Pawła II zawężony zostanie prawy pas jezdni. Prace rozpoczną się 12 stycznia (wtorek) i będą prowadzone nocami w godz. 22:00-4:30. Ten etap zakończy się w poniedziałek 18 stycznia.


Dopiero w drugiej kolejności powstanie sama droga. Jezdnia na głównym odcinku będzie miała 5 m szerokości. Rozszerzy się przy wlocie w al. Jana Pawła II, a zwęzi do 3,5 m przy samym osiedlu.

Po obydwu stronach powstanie chodnik o szerokości dwóch metrów, staną też cztery nowe latarnie. Całość ma być gotowa w czerwcu tego roku.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Nowa Huta