Startuje budowa nowych dróg przy szpitalach w Prokocimiu

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W poniedziałek 8 marca rozpoczną się prace przy budowie nowego układu drogowego w rejonie szpitali w Prokocimiu. Realizacja całego planu, podzielonego na trzy osobne etapy, zajmie kilka lat.

O podpisaniu umowy z wykonawcą I etapu, czyli przebudowy ul. Kostaneckiego, informowaliśmy w grudniu. Teraz etap przygotowań się już zakończył, a w poniedziałek mieszkańcy korzystający z tej ulicy odczują pierwsze utrudnienia.

Na początek będą to utrudnienia dla pieszych. – Od 8 marca wyłączony z użytkowania będzie chodnik po stronie prawej na odcinku od ul. Wielickiej do ul. Medycznej. Dla pieszych dostępny będzie chodnik po stronie szpitala dziecięcego – zapowiada Jan Machowski z Zarządu Inwestycji Miejskich. Zastrzega przy tym, że w kolejnych tygodniach prace obejmą również jezdnię. Niedługo okaże się, jak na czas prac zostanie zorganizowany ruch w tym rejonie – trwają ustalenia w tej sprawie.

Największe zmiany w II etapie

Zgodnie z zapowiedziami miasta, prace mają się zakończyć w styczniu przyszłego roku. W praktyce jednak widok koparek będzie tam normą również w kolejnych sezonach. ZIM jest właśnie na etapie wyboru wykonawcy drugiego – dłuższego i bardziej skomplikowanego – odcinka, a więc przebudowy ul. Jakubowskiego. Miesiąc temu otwarte zostały oferty, zgłosiło się siedem firm.

W ramach tego zadania cała ulica Jakubowskiego zmieni swój wygląd – powstaną ronda, wybudowane będą chodniki po obu stronach, uporządkowane zasady parkowania. Wykonawca przebuduje też skrzyżowanie ul. Jakubowskiego z ul. Wielicką wraz z budową lewoskrętu w kierunku centrum. Powiększona będzie pętla autobusowa. Prace rozpoczną się w tym roku, ale będą kontynuowane w kolejnym.

Nowa droga czeka

W kolejce czeka trzeci etap, czyli budowa nowej drogi łączącej ul. Jakubowskiego z ul. Kosocicką. Tutaj przygotowania są mniej zaawansowane – w tym roku ZIM chce dopiero uzyskać decyzję ZRID.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim