Strefa wypoczynku, koncerty, kawiarnia. Mieszkańcy zdecydują, jak zmieni się przestrzeń pod Wawelem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Pod Wawelem powstanie nowe miejsce spotkań dla mieszkańców. Krakowskie Biuro Festiwalowe chce, aby budynek przy ul. Powiśle 11 zyskał nowe życie. Wydarzenia kulturalne, strefa relaksu, kawiarnia? Instytucja czeka na pomysły mieszkańców i zachęca do wypełnienia ankiety.

„Masz pomysł, jak powinno wyglądać kulturalne miejsce spotkań na miarę naszych czasów? Poszukujemy ciekawych rozwiązań, które pozwolą na nową odsłonę Powiśla 11. Teraz sam możesz zaplanować to miejsce od nowa” – pisze KBF i zachęca mieszkańców do udziału w ankiecie na temat przyszłości budynku pod Wawelem.

Przypomnijmy, że to instytucja od 2010 roku jest administratorem budynku Powiśle 11. Obecnie działają tu punkty sieci informacji miejskiej InfoKraków, Małopolskiego Systemu Informacji Turystycznej, kawiarnia Metaforma i sklep z pamiątkami. Przestrzeń u stóp Wawelu nieraz zamienia się również w wielkie plenerowe kino, m.in. podczas pokazów organizowanych przez KBF w ramach festiwali czy koncertową scenę.

Wymagająca przestrzeń

Skąd pomysł na zmiany? Jak informuje KBF w filmie informującym o projekcie, problemem jest przede wszystkim brak spójnego wizerunku, trudna komercjalizacja przestrzeni – wysoki czynsz najmu z racji lokalizacji, jak i brak przystosowania obiektu do prowadzenia np. restauracji.

W podjęciu decyzji pomogła też tegoroczna edycja Festiwalu Muzyki Filmowej. W trakcie wydarzenia powstało tu miasteczko filmowe. Zieleń, strefa wypoczynku, warsztaty i zajęcia zrobiły swoje – mieszkańcy i turyści chętnie spędzali tutaj czas. Dlatego też ankieta ma podpowiedzieć, jak lepiej wykorzystać 750 mkw. i pomóc w połączeniu wstępnych koncepcji z pomysłami krakowian.

Miejsce spotkań

Powiśle 11 ma stać się docelowo miejscem spotkań i przestrzenią otwartą na potrzeby mieszkańców. Ma to być też festiwalowe mini centrum dowodzenia, w którym organizowane będą wydarzenia kulturalne. W założeniu program ma być zarówno uzupełnieniem oferty KBF, jak i powstającej w dawnym Składzie Solnym Planety Lem.

– Powiśle to miejsce, w którym można kupić pamiątki, bo są sklepiki. To miejsce, w którym można uzyskać informację turystyczną. Ale myślę, że przyszedł czas na zmiany. Chcemy stworzyć zupełnie nowe miejsce. Chcemy, żeby to miejsce służyło wszystkim mieszkańcom, ale może i turystom i aby było otwarte na instytucje kultury i stowarzyszenia, NGOs-y, fundacje – wymienia Izabela Helbin, dyrektor Krakowskiego Biura Festiwalwego.

Dodaje, że pomimo planów, istotne są pomysły mieszkańców, bo to przede wszystkim dla nich ma zmienić się ta przestrzeń.

– Jesteśmy otwarci na sugestie, krytykę, odniesiemy ją do powstania nowego miejsca – dodaje Helbin.

Jak zmieni się budynek?

– Fizycznie bryła budynku nie ulegnie zmianie. Jego wnętrze zostanie przystosowane na potrzeby organizacji różnych wydarzeń. Szacunkowych kosztów jeszcze nie ma. Najpierw chcemy poznać opinie mieszkańców, a następnie skonsultować je z architektami. To będzie dość długi proces, dlatego w przyszłym roku budynku w nowej odsłonie jeszcze nie zobaczymy – mówi w rozmowie z LoveKraków.pl Michał Zalewski, rzecznik prasowy Krakowskiego Biura Festiwalowego.

Według koncepcji w środku ma działać niewielka kawiarnia i powstać przestrzeń z przesuwanymi ściankami, zaadaptowana na potrzeby koncertów i spotkań. Co więcej, dach z wnętrzem budynku może połączyć bezpośrednie przejście.

Zmianie może również ulec przestrzeń przed budynkiem – wśród pomysłów jest łagodne wyrównanie schodów lub zmiana ich w zjazd. Plac przed budynkiem KBF proponuje zaaranżować na strefę wypoczynku. Odwiedzający Powiśle 11 czas będą mogli również spędzać na pufach czy kanapach. We wstępnej koncepcji widnieje również pomysł, aby nad budynkiem przechodził fragment ścieżki rowerowej i powstał mini skatepark.

To jak na razie tylko wstępne koncepcje. Bo jak zapewnia KBF, kluczowe tutaj są pomysły mieszkańców. Głosować można do 15 września 2019 roku. 

Ankieta dostępna TUTAJ

comments powered by Disqus