Studenci wrócili. Akademiki pękają w szwach

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zainteresowanie akademikami jest bardzo duże – słyszymy od przedstawicieli największych uczelni w Krakowie. Miasteczko Studenckie AGH jest w całości zajęte. Tak samo jest w przypadku domów studenckich Uniwersytetu Ekonomicznego czy Pedagogicznego, a także Politechniki Krakowskiej.

Na studia I, II stopnia oraz jednolite magisterskie Uniwersytetu Jagiellońskiego zostało przyjętych 14 220 osób – są to zarówno Polacy, jak i cudzoziemcy, w tym osoby studiujące w języku angielskim.

Aktualna liczba studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego wynosi 40 307. Kanclerz uczelni twierdzi, że przynajmniej połowa z nich wróci na zajęcia. – Myślę, że około 20-30 tys. studentów zarówno z Krakowa, jak i spoza miasta wróci na zajęcia stacjonarne i miejmy nadzieję, że będą mogli je kontynuować jak najdłużej – mówi Monika Harpula, kanclerz UJ.

Domy studenckie UJ (wykluczając Collegium Medicum) udostępniły na nadchodzący rok akademicki 2021/2022 ok. 2 700 miejsc zakwaterowania. Wczoraj ogłoszono wyniki ostatniej tury przyznawania miejsc studentom UJ. – Wszystkie zaoferowane w dotychczasowych turach miejsca zostały przyznane. Obłożenie miejsc będziemy w stanie określić po zakończeniu kwaterowania, tj. po 6 października. Oceniamy, że na wszystkie wolne miejsca będą chętni – tłumaczy Adam Koprowski, rzecznik UJ.

Tylko w ramach studiów I stopnia nowy rok akademicki na Akademii Górniczo-Hutniczej rozpocznie w formule stacjonarnej niemal 5 tys. studentów. – Wszystkie wydarzenia związane z procesem kształcenia na studiach wyższych, podyplomowych oraz w ramach innych form kształcenia, odbywają się stacjonarnie na terenie uczelni – komunikuje AGH.

Na terenie Miasteczka Studenckiego AGH funkcjonują akademiki, które oferują łącznie 7 000 miejsc. Proces zakwaterowania właśnie dobiega końca. – Zainteresowanie akademikami w tym roku jest bardzo duże. Wszystkie miejsca, które udostępniamy, będą zajęte od października – mówi Anna Żmuda-Muszyńska, rzeczniczka AGH.

Warto przypomnieć, że w poprzednim roku miasteczko studenckie wystartowało z ponad 5 tys. mieszkańców. W ciągu roku liczba zakwaterowanych ulegała zmianie i tak np. w grudniu (dwa tyg. po zaostrzeniu obostrzeń i zamknięciu gastronomii) było zajętych jedynie 2,5 tys. z 7 tys. dostępnych miejsc na kampusie.

Domy studenckie Uniwersytetu Ekonomicznego, Uniwersytetu Pedagogicznego oraz Politechniki Krakowskiej również mają pełne obłożenie. Akademiki UEK-u, czyli Fafik i Merkury oferują łącznie 442 miejsca zakwaterowania, UP dysponuje około 750 miejscami, z kolei w domach studenckich PK jest obecnie 1 975 miejsc.

– Zainteresowanie miejscami w domach studenckich jest bardzo duże. W Krakowie ceny wynajmu nieruchomości nie są niskie, być może dlatego zainteresowanie akademikami utrzymuje się na wysokim poziomie i nie słabnie. Obecnie mamy  stuprocentowe obłożenie, a samorząd studencki cały czas  prowadzi listy rezerwowe – dodaje Dorota Rojek-Koryzna, rzecznik UP.

comments powered by Disqus