Studencki tydzień w MCK. Można bezpłatnie zwiedzić wystawy

Wystawa „W Ukrainie. Justyna Mielnikiewicz” fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dniach 25-30 października studenci, którzy nie ukończyli 26. roku życia, mogą za darmo zwiedzić wystawy prezentowane w Międzynarodowym Centrum Kultury.

W ramach studenckiego tygodnia w MCK dostępne będą trzy ekspozycje: „Domowroty. Włodzimierz Puchalski”, „W Ukrainie. Justyna Mielnikiewicz” oraz „Sztuka w mundurze. Krakowski Oddział Grobów Wojennych 1915-1918”.

Opowieść o przyrodniku

Pierwsza z nich przypomina jednego z najsłynniejszych polskich przyrodników, fotografa, artystę i edukatora. Mowa o Włodzimierzu Puchalskim, który często określany jest mianem polskiego Davida Attenborougha.

– Puchalski był kimś, kto uwrażliwił kilka pokoleń Polaków na piękno przyrody i świata. Jednak w odróżnieniu od Davida Attenborougha, który podróżuje w różne zakątki świata, Puchalski uczył nas naszej rodzimej przyrody. Pokazywał to, co jest za progiem i co możemy podpatrzeć, leżąc na łące czy przechadzając się po lesie – mówił w rozmowie z LoveKraków.pl Łukasz Galusek, zastępca dyrektora ds. programowych MCK.

Na wystawie „Domowroty. Włodzimierz Puchalski” możemy zobaczyć prawie 250 prac, w tym wybitne portrety zwierząt słynnego przyrodnika.

Wojenna rzeczywistość

Drugą ekspozycją, którą studenci mogą zobaczyć za darmo w ramach studenckiego tygodnia w MCK, jest opowieść o ludzkiej codzienności podszytej wojenną grozą. To ponad 90 zdjęć wybitnej fotografki Justyny Mielnikiewicz, ukazujących Ukrainę w stanie wojny. Nie zobaczymy na nich krwi, zniszczeń czy działań militarnych, lecz historie konkretnych osób.

– To zwykli ludzie, którzy nagle zostali wplątani w agresywną politykę Rosji, a ich życie wywróciło się do góry nogami. Pokazujemy dramatyczne momenty, takie jak pogrzeby, ale próbujemy też wydobyć coś pozytywnego. Głównym elementem wystawy jest cykl fotografii, który autorka nazwała „Kiss”, czyli pocałunek – tłumaczyła nam Monika Rydiger, kuratorka wystawy.

Sztuka w mundurze

Niedawno w średniowiecznych piwnicach MCK pojawiła się wystawa prezentująca dorobek artystów i architektów zgrupowanych w Krakowskim Oddziale Grobów Wojennych. Jej pomysłodawczynią, autorką scenariusza oraz jedną z kuratorek jest dr Agnieszka Partridge.

KGA działał w latach 1915–1918 i zrzeszał grono ponad 40 architektów, malarzy, rzeźbiarzy, grafików i fotografów z całej monarchii habsburskiej.

– W ich dorobku jest sporo pejzaży, widoków zabytków, portretów czy karykatur. Praktycznie nie uprawiali twórczości, która bezpośrednio odnosiła się do wydarzeń wojennych. Ich prace mają bardzo duży walor dokumentalny, bo część obiektów przestała już istnieć. Główna siedziba KGA w czasie wojny znajdowała się na wzgórzu wawelskim w szpitalu ozdrowieńców – opowiadała o wystawie dr Beata Nykiel.

Galeria Międzynarodowego Centrum Kultury przy Rynku Głównym 25 otwarta jest od wtorku do niedzieli w godz. 11:00–19:00.