Stypendia dla uzdolnionej młodzieży z Krakowa

Targi w Krakowie (archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Do 30 września uczniowie krakowskich liceów i techników mogą ubiegać się o Stypendium Klubu Krakowskiego. Dzięki finansowemu wsparciu młodzież będzie miała możliwość poszerzenia wiedzy z interesujących ich dziedzin.

Fundatorem stypendiów jest Klub Krakowski, który zrzesza osoby związane z aktywnością gospodarczą, akademicką, medyczną oraz społeczną, działające na rzecz rozwoju Krakowa i regionu. Klub Krakowski działania rozpoczął jako nieformalna grupa przyjaciół już w 1991 roku. Kiedy 10 lat później, członkowie Stowarzyszenia mogli powiedzieć, że odnieśli sukces w wielu dziedzinach, zdecydowali, że najlepszym wsparciem ich ukochanego miasta Krakowa będzie inwestycja w młodzież. Od 2001 Klub Krakowski funduje stypendia uczniom liceów i techników Miasta Krakowa, którzy ze względów materialnych nie mogą w pełni rozwijać swoich uzdolnień.

– Każdy z nas z pewnością zna przynajmniej jedną osobę, która posiada ponad przeciętne zdolności, czy to w dziedzinie naukowej, czy artystycznej. Często osoby te są zbyt skromne, aby poprosić o wsparcie, które pomogłoby im w spełnianiu swoich pasji. Taką pomoc proponuje Klub Krakowski. Staramy się wszystkich naszych stypendystów poznać i później z zainteresowaniem śledzimy ich kariery – przyznaje Paweł Nikliński, prezes stowarzyszenia i wiceprezes firmy Targi w Krakowie.

Zasady przyznawania stypendiów

Komisja Stypendialna wybierze 5 uzdolnionych uczniów pochodzących z Krakowa. Stypendium dla każdego nagrodzonego wyniesie 7 200 zł i zostanie wypłacone w ciągu roku szkolnego w 4 równych ratach po 1 800 zł: 20 października, 20 grudnia, 20 marca i 20 maja. Celem jest zwiększenie szans rozwoju młodzieży o szczególnych uzdolnieniach.

Od początku funkcjonowania Klubu Krakowskiego wsparcie finansowe otrzymało 128 stypendystów. Wśród nich znalazły się osoby, które odnoszą spektakularne sukcesy w swoich dziedzinach, m.in. Szymon Nehring, Aleksandra Lelek, Wiktor Modrzejewski, Estera Wityńska czy Natalia Jarząbek.

Szczegóły www.klubkrakowski.pl/stypendia
comments powered by Disqus