Świąteczne ozdoby w tym roku z nowym motywem [WIZUALIZACJE]

fot. Cooperativa Studio

Motywem wiodącym krakowskiej dekoracji świątecznej i noworocznej w tym i przyszłym roku będą wzory inspirowane ikonografią arrasów ze zbiorów Zamku Królewskiego na Wawelu.

Dla zachowania spójności kolorystycznej projekt iluminacji będzie utrzymany w kolorystyce złota i srebra, symbolicznie nawiązując do złotych i srebrnych nici, którymi brukselscy mistrzowie tkali arrasy.

Fauna, flora, zdobione ramy

– Szczególnie arrasy krajobrazowo-zwierzęce, zwane werdiurami, przedstawiające bogactwo fauny i flory, obrazujące renesansowe zainteresowania przyrodą, są źródłem inspiracji rzeźb świetlnych takich jak: jelenie, wielbłądy, żyrafy oraz rajski ptak. Wkomponowane w place i ulice Starego Miasta będą tworzyły wielki teatr natury w przestrzeni – czytamy w komunikacie miasta.

Wywodzące się z tej samej serii arrasów motywy roślinne, w tym głównie liście akantu, uzupełniają projekt o dodatkowe motywy dekoracyjne na wszystkich elementach iluminacji: choinkach, girlandach nad ulicami, dekoracjach lamp oraz mostów. Całość projektu jest wzbogacona o cytaty fragmentów arrasów autorstwa nieznanego artysty z kręgu antwerpskiego malarza Pietera Coecke van Aelsta.

Ważną częścią projektu dekoracji świetlnych są także elementy scenograficzne wywodzące się z serii arrasów herbowych oraz monogramowych. Na wzór okazałych portier monogramowych zostały włączone w projekt bogato zdobione ramy, które tworzą wraz z rzeźbami świetlnymi kompozycje przestrzenne.

Wawelskie krużganki

Uzupełnieniem dekoracji są zaprojektowane bańki świetlne z motywami roślinnymi, zestaw zawieszek i drobnych elementów dekoracyjnych inspirowanych ornamentem zwanym groteską niderlandzką, oraz elementy architektoniczne w nawiązaniu do charakterystycznego dziedzińca zamkowego z krużgankami arkadowymi, które zostaną usytuowane na Rynku Głównym w Krakowie.

Na Rynku – tak jak w poprzednich latach – stanie żywe drzewo iglaste o wysokości co najmniej 15 metrów, które zostanie ozdobione elementami nawiązującymi do liści akantu i migoczących „zawieszek”, wplatających się w oświetlenie równomiernie pokrywające powierzchnię gałęzi. Drzewko zostanie zwieńczone przestrzenną gwiazdą w kolorze białym zimnym.

Na dwa sezony

Montaż iluminacji rozpocznie się w listopadzie, a całość rozbłyśnie w sobotę, 27 listopada. Ozdoby będą cieszyć oko mieszkańców i turystów do końca stycznia.

Zamówienie realizowane jest w trybie dwuletnim, co oznacza, że ozdoby z wawelskim motywem będą nam towarzyszyć również w okresie świąteczno-noworocznym w 2022 r. Koszt całości zamówienia to ok. 4,5 mln zł. Miasto zamierza podpisać umowę z firmą Multidekor.

Prace koncepcyjne za ok. 23 tys. zł zrealizowała agencja Cooperativa Studio we współpracy z miejskim plastykiem.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieńczyce