Swoszowice będą palić „błękitnym” węglem

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W porannej rozmowie Radia Kraków prezydent Jacek Majchrowski zapowiedział, że w Swoszowicach zostanie przeprowadzony eksperyment. Polegał on będzie na udostępnieniu ludziom ok. 400 ton węgla, który podczas spalania nie wydziela toksyn.

– Nawiązaliśmy współpracę z instytutem węgla, który proponuje palenie węglem, który nie wydziela żadnych toksyn. 400 ton mamy dostać i to pójdzie na Swoszowice. Zobaczymy jak to będzie funkcjonowało – stwierdził prezydent na antenie radia.

Błękitny węgiel powstaje w efekcie obróbki termicznej tego surowca. Dzięki temu do 5% spada zawartość części lotnych, co powoduje, że do atmosfery dostaje się o połowie mniej pyłów i 75% mniej substancji smolistych niż ze spalania dobrej jakości węgla. Takie przynajmniej były testy laboratoryjne.

Teraz przyszedł czas na badania w terenie. Prowadzone one były w miastach na Śląsku. W sumie zabrzański Instytut Chemicznej Przeróbki Węgla wraz z Narodowym Centrum Badań i Rozwoju oraz z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej przeznaczył 2000 ton paliwa do testów.

Jeśli eksperyment się powiedzie i faktycznie węgiel ten będzie wydajny, a przy okazji nisko emisyjny, może trafić do masowej produkcji. Jednak jego koszt będzie znacznie większy niż zwykłego węgla. Szacuje się, że tona może kosztować ok. tysiąca złotych.

comments powered by Disqus