System do walki z rakiem piersi powstaje w Krakowie. Premiera w 2024 roku

Krakowska firma technologiczna stworzyła metodę, która pozwala na rozpoznanie raka piersi na bardzo wczesnym etapie.

– Stworzony system to nadzieja dla całego świata: nie tylko da kobietom w każdym wieku, kulturze, społeczności możliwość kontroli stanu zdrowia swoich piersi, tak często jak tego potrzebują, ale ma szansę rozwiązać globalny problem z wczesnym rozpoznawaniem raka – mówi krakowianin Michał Matuszewski, pomysłodawca systemu.

Rzucili wyzwanie rakowi

Wyzwanie rakowi piersi rzuciło przed siedmiu laty grupa wybitnych naukowców, lekarzy, programistów, specjalistów od AI i inżynierii biomedycznej. Do stworzenia metody AILIS wykorzystali sztuczną inteligencję, parametryczne obrazowanie dynamiczne, automatyzację i uczenie maszynowe. Znalazły one zastosowanie w procesie badania piersi i szczegółowej analizie wyników.

W międzyczasie zbudowane zostało urządzenie AILIS, które z użyciem tej metody realizuje badanie bezboleśnie, bez kompresji, bez promieniowania jonizującego – jak twierdzą twórcy metody w cztery minuty, a jego wynik dostarczany jest po kolejnych 10 minutach. Zapewniają oni też, że to zupełnie inne badanie obrazowe niż mammografia czy USG.

Premiera w 2024

To zaawansowane technologicznie rozwiązanie potrafi uwidocznić wczesne oznaki raka piersi, ale także oszacować prawdopodobieństwo zachorowania na ten nowotwór w przyszłości. System premierę ma mieć w przyszłym roku, w tym zaplanowane są badania kliniczne. W przyszłości zostanie on uzupełniony o aplikację mobilną i platformę zdalnych konsultacji medycznych.

Do krakowskiego startupu AILIS dołączają kolejne firmy, dla których los kobiet i profilaktyka nowotworowa są ważne. Taką marką jest Mercedes Sobiesław Zasada Automotive. Obie firmy ogłosiły współpracę, w ramach której zrealizują szereg inicjatyw na rzecz kobiet.

News will be here