Szlachetna Paczka podsumowuje XIX edycję i apeluje o dalszą pomoc

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Za nami XIX odsłona akcji Szlachetna Paczka. W tym roku wsparcie otrzymało ponad 14,5 tysiąca rodzin, ale jak tłumaczą organizatorzy, pomoc i wsparcie powinno trwać przez cały rok.

Podsumowanie Weekendu Cudów

14 562, tyle rodzin zostało obdarowanych w ramach tegorocznej edycji akcji Szlachetna Paczka, wartość przekazanych paczek opiewa na kwotę bliską 46 milionów złotych. Średnia wartość przekazanej paczki to ponad 3 tysiące złotych, natomiast średnia liczba osób odpowiedzialna za powstanie jednej paczki wynosi 38. Tegoroczna odsłona Szlachetnej Paczki połączyła ponad 600 tysięcy osób.

– Jednym z priorytetów, który przyświecał XIX edycji, było dotarcie do miejsc, w których nas jeszcze nie było. Odwiedziliśmy 633 rejony, z czego 112 stanowiło nowe miejsca dla działania Szlachetnej Paczki – wyjaśniała podczas konferencji podsumowującej tegoroczną edycję Paczki, Anna Wilczyńska, prezeska Stowarzyszenia Wiosna.

Najważniejsza jest rozmowa

W tym roku wolontariusze Szlachetnej Paczki odwiedzili blisko 24 tysiące rodzin, z czego ponad 14 tysięcy otrzymało wsparcie. Dlaczego nie wszystkie? Jak tłumaczy Agnieszka Grzechnik, dyrektorka operacyjna Szlachetnej Paczki, nie ma lepszej informacji dla organizatorów, aniżeli ta, mówiąca, że danej rodzinie paczka już nie jest potrzebna, a takich informacji w tym roku napłynęło sporo. Jak podkreśla Grzechnik, bardzo często kluczowym elementem Szlachetnej Paczki jest jednak inny aspekt, niż samo materialne wsparcie.

– 11 tysięcy wolontariuszy spotkało się w tym roku z rodzinami ponad 38 tysięcy razy. Niejednokrotnie słyszymy, że to nie pomoc materialna jest najważniejsza, ale zdecydowanie bardziej rodziny doceniają fakt samego spotkania i rozmowy – mówi Agnieszka Grzechnik.

Paczki specjalistyczne

Szlachetna Paczka w tym roku nie ograniczyła się jedynie do spotkań, rozmów oraz wsparcia materialnego. Wolontariusze odpowiadają także na inne potrzeby, tworząc paczki specjalistyczne. Zaliczają się do nich: Paczka Lekarzy, Paczka Seniorów oraz Paczka Prawników.

Do Paczki Seniorów zalicza się ponad tysiąc osób powyżej 60-tego roku życia, które są zagrożone, bądź wykluczone społecznie. Ponad 2 tysiące rodzin potrzebuje pomocy lekarskiej, a ponad 1,5 tysiąca rodzin, zostało objętych programem Paczki Prawników.

Weekend Cudów to dopiero początek

Jak podkreślają organizatorzy, grudniowy Weekend Cudów stanowi jedynie początek relacji wolontariusza z wybraną rodziną. Przedstawiciele Szlachetnej Paczki już na początku przyszłego roku spotkają się z rodzinami, ponieważ to zażyłość pomiędzy rodziną a wolontariuszem stanowi fundament tej akcji, dodatkowo, będą wówczas realizowane postulaty paczek specjalistycznych.

– Relacji nie buduje się ani w trzy tygodnie, ani w dwa spotkania, to proces, proces długotrwały. Szlachetna Paczka nie jest czarodziejską różdżką, która wszystko zmienia w momencie Weekendu Cudów. Te kilka dni to dopiero początek – podsumowuje Joanna Sadzik, wiceprezeska Stowarzyszenia Wiosna.

Pomagać można cały rok

Aby Szlachetna Paczka mogła działać i płynnie rozwijać dodatkowe formy pomocy przez cały rok, niezbędne jest finansowe wsparcie. Dzięki wpłatom indywidualnym od osób, które wspierają ideę niesienia mądrej pomocy w ramach Paczki, udało się w tym roku utworzyć nowe rejony działania projektu, jednak wciąż istnieją miejsca, do których Paczka nie dotarła.

Jak wynika z najnowszego Raportu o Biedzie, czyli corocznej publikacji przygotowywanej przez Szlachetną Paczkę, w Polsce ponad 2 miliony osób żyje w skrajnym ubóstwie, z czego blisko pół miliona stanowią dzieci. Szlachetna Paczka chce to zmienić, ale do tego niezbędne jest zaangażowanie nie tylko wolontariuszy, ale również potrzebne są wpłaty od osób indywidualnych.

Dzięki dobroczyńcom Paczka może działać cały rok, rozwijać się i docierać do tych, do których często nie dociera nikt inny. www.szlachetnapaczka.pl

 

News will be here