Koncert, jakiego w Polsce jeszcze nie było

fot. Archiwum zespołu November Project

17 grudnia w Krakowie odbędzie się pierwszy w pełni dostępny koncert w Polsce, w którym będą mogły wziąć udział m.in. osoby z różnego rodzajami niepełnosprawnościami, od niewidomych i poruszających się na wózkach, aż po osoby niesłyszące.

Na scenie wystąpi zespół November Project. Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Małopolska. Kultura Wrażliwa. Wstęp na koncert jest bezpłatny. Wejściówki są dostępne na: kulturawrazliwa.pl i ekobilet.pl

– Podczas tego koncertu pokażemy, że kultura może być dostępna dla wszystkich. Będzie bezpieczny sektor dla osób poruszających się na wózkach, audiodeskrypcja, dzięki której osoby niewidome będą mogły się dowiedzieć co się dzieje na dzieje na scenie, jak wyglądają muzycy, w co są ubrani – mówi Magdalena Urbańska, koordynatorka wydarzenia.

– Będzie tłumacz języka migowego, który będzie migał śpiewane piosenki i wypowiadane przez artystów kwestie. Osoby niedosłyszące będą mogły skorzystać z pętli indukcyjnej, a osoby głuche z plecaków, dzięki którym będą mogły poczuć muzykę całym swoim ciałem – dodaje Urbańska.

Konstrukcję, dzięki której osoby niesłyszące będą mogły „usłyszeć” muzykę podczas koncertu tworzy specjalny plecak złożony z trzech wbudowanych subwooferów, słuchawki przewodzenia kostnego oraz przekaźnik transmitujący muzykę bezpośrednio z reżyserki dźwięku.  Po raz pierwszy takie plecaki zostały użyte w ubiegłym roku na Woodstocku.

Aż do szpiku kości

Na scenie wystąpi zespół November Project, który tworzy dziesięciu muzyków, grających energetyczną muzykę reggea. Sześciu z nich zmaga się z różnego rodzaju niepełnosprawnościami. Hymnem wydarzenia jest piosenka pt. „Optymista”, w której słyszymy m.in. „Niepoprawny optymizm - to lubię. Jeśli Ty też no to witaj w klubie”.

- Według oficjalnych norm, naszych szczęściu muzyków zmaga się z niepełnosprawnością, ale tak naprawdę to każdy z nas w jakiś sposób jest osobą „specjalnej troski”, bo wszyscy mamy swoje ograniczenia. Różnica jest tylko taka, że nie zawsze je widać – mówi Włodek „Paprodziad” Dembowski, wokalista zespołów November Project i Łąki Łan.

–  Ale te ograniczenia w żaden sposób nie przeszkadzają nam grać muzyki pełnej optymizmu. Dzięki technologii, która zostanie zastosowana podczas koncertu, nawet osoby niesłyszące będą mogły poczuć tę muzykę aż do szpiku kości! – dodaje.

Koncert odbędzie się 17 grudnia o godz. 18.00 na scenie w Hali Cracovia Karcher Centrum Sportu Niepełnosprawnych i będzie zwieńczeniem Forum Kultury Wrażliwej. Towarzyszyć mu będzie rozdanie świadectw dostępności dla wojewódzkich instytucji kultury.

comments powered by Disqus