Szpital Uniwersytecki. Operacja „przeprowadzka" zakończona

Szpital Uniwersytecki w Prokocimiu działa już na pełnych obrotach fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl
Zakończył się drugi etap przeprowadzki Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie do nowej siedziby w Prokocimiu.

– Z sukcesem udało się zakończyć drugi etap przeprowadzki. W jego ramach przenieśliśmy do Prokocimia łącznie czternaście oddziałów wraz ze Szpitalnym Oddziałem Ratunkowym. Teraz potrzeba czasu, aby to wszystko „okrzepło” – mówi Marcin Jędrychowski, dyrektor Szpitala Uniwersyteckiego.

Szpital w liczbach

Przeprowadzka na ul. Jakubowskiego została podzielona na dwa etapy. Pierwszy z nich trwał od 18 do 20 listopada 2019 roku. Drugi rozpoczął się 7 stycznia 2020 roku i zakończył się 9 stycznia. To właśnie w jego trakcie z ul. Kopernika został przeniesiony SOR.

W miniony wtorek do Prokocimia sprowadzono pacjentów z oddziałów: neurologii, neurochirurgii, chirurgii naczyniowej, udarów oraz z II kardiologii. W środę do Prokocimia przeprowadziły się oddziały: chirurgii urazów wielonarządowych, obserwacyjno-internistycznych, wewnętrznych i geriatrii oraz anestezjologii i intensywnej terapii. W czwartek przeniesiono oddziały: urologii, intensywnej terapii, otolaryngologiczny oraz I kardiologii.

Łącznie, podczas dwóch etapów przeprowadzki na ul. Jakubowskiego, przewieziono ponad dwustu pacjentów.

Na terenie szpitala funkcjonują obecnie 24 oddziały kliniczne, 37 poradni i 4 zakłady. Przy ul. Kopernika działają jeszcze oddziały kliniczne endokrynologii i hematologii. Jak zapowiada dyrektor, jeszcze przez jakiś czas będą funkcjonować w dotychczasowym miejscu.

Tylko z pilnym skierowaniem

I tutaj kolejna ważna informacja dla pacjentów. Poradnia neurologiczna funkcjonuje w dwóch lokalizacjach – przy ul. Botanicznej i przy ul. Jakubowskiego.

– To duża poradnia, więc gdyby miała działać wyłącznie w nowej siedzibie, musielibyśmy ograniczyć jej potencjał. Dlatego też kierownik oddziału podjął decyzję o pozostawieniu poradni w obrębie ul. Botanicznej. Pilne skierowania będziemy realizować w Prokocimiu, tu będziemy przyjmować nowych pacjentów. Natomiast osoby, które do tej pory leczyły się na choroby neurologiczne w dotychczasowej siedzibie, wciąż będą tu przyjmowane – informuje Jędrychowski.

Pełny wykaz oddziałów, zakładów i poradni pozostających w kompleksie budynków przy ul. Kopernika i ul. Skawińskiej dostępna na oficjalnej stronie Szpitala Uniwersyteckiego.

Na pełnych obrotach

W piątek, 10 stycznia, Szpital Uniwersytecki rozpoczął pracę na pełnych obrotach.

– Hospitalizowaliśmy 518 pacjentów, udzieliliśmy porad dla 614 pacjentów, na bloku operacyjnym wykonano 24 zabiegi. Nie ma przestoju, a w poniedziałek praktycznie cały blok operacyjny został uruchomiony, działają poradnie, laboratoria, diagnostyka radiologiczna. SOR w pierwszym dniu funkcjonowania przyjął prawie 100 pacjentów – powiedział podczas konferencji prasowej Jędrychowski.

Dyrektor zapewnił również, że po początkowych problemach z systemem komputerowym i organizacją pracy personelu, wszystko działa już jak powinno.

Parkowanie

W najbliższych dniach szpital planuje również reorganizację systemu parkingowego.

– Od 15 lub 20 stycznia wprowadzimy zamknięty system parkingowy. Możliwy będzie darmowy wjazd dla pracowników szpitala, a od pacjentów będzie pobierana opłata w zależności od długości postoju – mówi Marcin Jędrychowski.

Największy kompleks medyczny w Polsce

Nowa siedziba Szpitala Uniwersyteckiego przy ul. Jakubowskiego to największy kompleks medyczny w Polsce i jeden z najnowocześniejszych w Europie.

Składa się z 13 budynków o łącznej powierzchni użytkowej 110 000 mkw. Znajdą się tu 24 sale operacyjne, ponad 30 przychodni, lądowisko dla śmigłowców Lotniczego Pogotowia Ratunkowego, część administracyjna, a także zaplecze dydaktyczne dla studentów UJ CM. Chorzy są leczeni w jedno- lub dwuosobowych salach, z których każdą wyposażono we własną łazienkę.

Czytaj wiadomości ze swojej dzielnicy:

Bieżanów-Prokocim