Sztuka najważniejszych polskich sąsiadów. MCK przedstawia plany na 2021 rok

W przestrzeni MCK na widzów czeka wystawa fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W tym roku Międzynarodowe Centrum Kultury obchodzi 30-lecie istnienia. Widzowie będą mieli okazję zobaczyć wystawy poświęcone międzywojennej fotografii niemieckiej czy ukraińskiej sztuce XIX i XX wieku.

2 lutego MCK wznawia działalność po długiej przerwie związanej z obostrzeniami dotyczącymi instytucji kultury. Na widzów czeka przygotowana już wcześniej ekspozycja „Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba", której otwarcie było planowane na listopad 2020 roku.

– Ekspozycja prezentująca wybór prac wybitnych grafików, małżeństwa od blisko 60 lat, których również połączyła miłość do grafiki. Choć w swojej twórczości różnią się warsztatowo i formalnie, wystawa jest próbą znalezienia łączących ich wspólnych odniesień i doświadczeń – mówi Monika Rydiger, kuratorka wystawy.

Fokus na sąsiadów

Kolejne miesiące przyniosą prezentacje sztuki najważniejszych sąsiadów Polski. Będą to ekspozycje dotyczące fotografii niemieckiej z czasów Republiki Weimarskiej i ukraińskiej sztuki XIX i XX wieku.

Ekspozycja „Nie tylko Bauhaus. Międzywojenna fotografia niemiecka i polskie tropy” opowie o czasach Republiki Weimarskiej i trudzie budowania nowego państwa. Opowieść zostanie uzupełniona o polską fotografię tamtego czasu.

– Wystawa jest rodzajem dopowiedzenia do wielu wcześniejszych wystaw MCK, które koncentrowały się na sztuce krajów Europy Środkowej – zaznacza Natalia Żak, jedna z kuratorek wystawy.

Natomiast ekspozycja „Ukraina. Wzajemne spojrzenia” powstaje we współpracy z Narodowym Muzeum Sztuki Ukrainy w Kijowe, najważniejszą instytucją sztuki Ukrainy. Wystawa będzie stanowiła próbę rewizji mitów, stereotypów i wzajemnych polsko-ukraińskich wyobrażeń o Ukrainie.

Wydawnicze plany

Jak co roku dyrekcja MCK – oprócz planów wystawienniczych – zdradza również plany dotyczące publikacji.

– Działalność wydawnicza jest dla nas niezwykle ważna, to właśnie dzięki publikacjom w roku 2020 udało się podtrzymać silną  więź  z  publicznością – przyznaje Agata Wąsowska-Pawlik, dyrektorka MCK.

W tym roku ukaże się publikacja „Idea Galicji. Historia i fantazja w kulturze politycznej Habsburgów” Larry’ego Wolffa, „Kłopotliwe dziedzictwo? Architektura Trzeciej Rzeszy w Polsce” Jacka Purchli i Żanny Komar i „Krainy pamięci. O dziedzictwie i tożsamości w dzisiejszej Europie” Sharon Macdonald czy specjalne wydania czasopisma „Herito”.

Wirtualny świat

Chociaż dyrekcja MCK nie zapowiada hucznych wydarzeń związanych z obchodzonym w tym roku jubileuszem 30-lecia istnienia, widzowie będą mieli okazję uczestniczyć w niektórych wydarzeniach w formie online. Rozmowy, spotkania i warsztaty będą okazją do dzielenia się opowieściami o Krakowie, Europie Środkowej, architekturze i sztuce.

– W ostatnim roku zostaliśmy zmuszeni do porzucenia swoich zwyczajów, nawyków i rytuałów oraz dystansowania się. Patrzenie z dystansu było od zawsze ważne w działaniach MCK, bo pozwalało na mówienie o kulturze i historii oraz poruszanie wielu, często niełatwych tematów – podsumowuje Wąsowska-Pawlik.