Muzea i galerie sztuki wracają do gry. Co przygotowały dla widzów?

W MOCAK-u na widzów czeka 5 wystaw. fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Zwiedzanie wystaw już nie tylko online, ale w maseczkach i z zachowaniem dystansu. Od 1 lutego w reżimie sanitarnym mogą wznowić działalność muzea i galerie sztuki. Krakowskie instytucje przygotowują się do ponownego otwarcia.

Po długim czasie, wspomniane instytucje będą mogły zacząć działać w ścisłym rygorze sanitarnym (1 osoba na 15 m2).

– Decyzja o otwarciu muzeów i galerii sztuki została oparta na analizach świadczących o dobrym przygotowaniu tych instytucji do przestrzegania wytycznych ograniczających ryzyko zakażeń do minimum. Uwzględniono również raporty międzynarodowych organizacji muzealnych, tak w zakresie społecznego oddziaływania muzeów, jak również ich przygotowania do wypełniania wymogów sanitarnych – czytamy w komunikacie ministerstwa kultury.

Decyzją rządu nadal pozostają zamknięte m.in. kina, teatry, opery i filharmonie. Te instytucje kultury mają pozostać zamknięte przynajmniej do 14 lutego.

„W muzeach jest bezpiecznie”

W związku z decyzją rządu, krakowskie muzea rozpoczęły przygotowania do ponownego otwarcia. W wielu z nich na odwiedzających czekają przygotowane już wcześniej wystawy, które nie zostały udostępnione ze względu na trwające obostrzenia.

Muzeum Narodowe w Krakowie udostępni swoje oddziały zwiedzającym od najbliższego wtorku, 2 lutego. W gmachu instytucji na widzów czeka eksperymentalna wystawa „Moc muzeum”, której otwarcie było planowane na koniec 2020 roku czy ekspozycja „Geniusz baroku. Szymon Czechowicz” otwarta w połowie października.

– Trzeba wyraźnie podkreślić, że muzea wśród instytucji kultury są najbezpieczniejsze. Zachowujemy limity osób, obowiązkową dezynfekcję, wietrzymy sale, u nas nie przebywa się naraz w dużej grupie ludzi przez długi czas w zamkniętym pomieszczeniu. Muzea są na pewno bezpieczniejsze niż dłuższe przebywanie w sklepie wielkopowierzchniowym – zaznaczał niedawno w rozmowie z LoveKraków.pl Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie.

Na Wawel i do MOCAK-u

– Jesteśmy otwarci. Dla Was. Już nie tylko wirtualnie – napisali muzealnicy Zamku Królewskiego na Wawelu w mediach społecznościowych.

Instytucja niebawem przedstawi szczegóły dotyczące zwiedzania i zachowania bezpieczeństwa.

W Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK czeka pięć ekspozycji, które instytucja otworzyła tuż przed drugim, trwającym od listopada „lockdownem kultury”. To wystawy „Artyści z Krakowa. Generacja 1950–1969”, „Artysta i redaktor”, „Koła obłędu”, „Pieśń ostateczna” i „Antopocen”.

W Międzynarodowym Centrum Kultury na widzów czeka natomiast ekspozycja „Grafika we dwoje. Jadwiga Kaim-Otręba i Ryszard Otręba” prezentująca wybór prac wybitnych artystów (małżeństwa od ponad pół wieku), których połączyła również miłość do grafiki.

– Galeria MCK zostanie otwarta dla publiczności we wtorek, 2 lutego, w godzinach 10.00-18.00, od wtorku do niedzieli, oczywiście z zachowaniem reżimu epidemicznego. Wystawę będzie można zwiedzić bezpłatnie – mówi Dorota Korohoda, rzeczniczka prasowa MCK.

Muzeum Etnograficzne również otworzy swoje wystawy we wtorek, 2 lutego. Widzowie będą mogli zobaczyć ekspozycję „Kogo stać?”, na której zostaną zaprezentowane przedmioty z kolekcji muzeum, związane z życiem konkretnych ludzi: twórców, użytkowników i dawnych właścicieli.

Oprócz tego, muzeum przygotowało wystawę „Syberia. Głosy z północy”. W Domu Esterki odwiedzający będą mogli sprawdzić, co przywieźli z Syberii ludzie powracający z zesłania, będącego karą za udział w powstaniu styczniowym, jak też ci, którzy wyjechali w tamte strony dobrowolnie, by przeżyć przygodę i zdobyć bogactwa.

Do otwarcia przygotowuje się również Muzeum Krakowa.

– Otwieramy się ! Bardzo się cieszymy, że będziemy mogli znowu pokazywać Państwu nasze zbiory i opowiadać o Krakowie. Szczegółowe informacje od kiedy, w jakich godzinach, które oddziały będę dla Państwa ponownie otwarte przekażemy wkrótce! – napisali muzealnicy z Muzeum Krakowa.

Nowy adres Bunkra Sztuki

Wielkie otwarcie zapowiada również Galeria Bunkier Sztuki. Na czas remontu dotychczasowej siedziby Galeria Sztuki Współczesnej przeniosła się do Pałacu Potockich przy Rynku Głównym.

Od 2 lutego widzowie będą mogli zobaczyć ekspozycję sześciu obrazów artysty Bartka Materki zatytułowanych „Masa”.

– To pierwsza wystawa, jaka zostanie zaprezentowana w nowej siedzibie Galerii, gdzie Bunkier Sztuki rezyduje podczas remontu siedziby przy placu Szczepańskim – mówi Anna Martynowska z Galerii Sztuki Współczesnej Bunkier Sztuki.

Początkiem lutego swoje galerie otwiera również Nowohuckie Centrum Kultury.

– Od początku lutego wszystkie przestrzenie wystawiennicze dostępne dla zwiedzających. Zapraszamy na ekspozycje czasowe i nieczynne przez wiele miesięcy stałe wystawy prac Zdzisława Beksińskiego i Jerzego Dudy-Gracza – mówi Magdalena Gajoch z NCK.