Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich w Pawilonie Czapskiego [ZDJĘCIA]

fot. Agata Wnuk/LoveKraków.pl

Picasso, Le Corbusier, Banksy, Salvador Dali czy Andy Warhol. To właśnie prace tych wybitnych artystów znalazły się na wystawie w Pawilonie Józefa Czapskiego. Ekspozycję można zobaczyć od 10 czerwca do 16 października.

„Sztuka nowoczesna z Kolekcji Książąt Lubomirskich” to blisko 60 prac sygnowanych ponad 20 nazwiskami najsłynniejszych artystów XX i XXI wieku. Znajdujące się na wystawie dzieła Picassa, Lichtensteina, Banksy’ego, Warhola, Chagalla, Salvadora Dali czy Le Corbusiera w oryginalny sposób odnoszą się do malarstwa Józefa Czapskiego – patrona Pawilonu.

– Chcieliśmy pokazać, jak pewne elementy z twórczości tamtych lat pozostały w sztuce współczesnej. Zwłaszcza w dziełach Warhola czy Hirsta widoczne jest takie myślenie o podświadomych symbolach, które do nas trafiają, o ekspresji kolorystycznej i o takim melancholijnym namyśle nad światem. Chcieliśmy pokazać różne zjawiska, dlatego też Banksy. Co ciekawe, Czapski również malował ulice, a życie miejskie było tematem kilku jego prac – opowiada Andrzej Szczerski, dyrektor Muzeum Narodowego.

Artystyczna podróż

To pierwsza wystawa, na której możemy zobaczyć dzieła tak bardzo różnorodnych artystów zagranicznych. Jedni sięgają po radykalne eksperymenty artystyczne, inni zaś odwołują się do tradycyjnych wątków kultury europejskiej.

– Zależało mi, by zaprosić odbiorców do pewnej podróży artystycznej. To jest przegląd tego, co się działo w sztuce europejskiej oraz amerykańskiej po wojnie. Mamy głównie prace na papierze, grafiki, serigrafie, linoryty, litografie. Jest to pewna opowieść, gdyż zaczynamy od nestorów awangardy. Tych artystów, którzy torowali drogę sztuce współczesnej i awangardowej – mówi Anna Budzałek, kuratorka wystawy.

Nie tylko Picasso

W Pawilonie Józefa Czapskiego zaprezentowane zostały prace wybitnych przedstawicieli światowej awangardy. Nie obeszło się oczywiście bez klasyków, czyli Le Corbusiera i Picassa.

– Warto również zwrócić uwagę na obecność mniej znanej w Polsce, a bardzo dobrej grupy CoBrA. Są to prace z lat 50., abstrakcyjne i ekspresjonistyczne. Poza tym Andy Warhol i jego „Marilyn Monroe” w zupełnie innym wydaniu niż ta najczęściej reprodukowana oraz prace Damiena Hirsta, gwiazdy sceny brytyjskiej przełomu XX i XXI wieku. Dla koneserów tradycji surrealistycznej mamy zaś wyjątkowy zestaw dzieł dwóch artystów, Marca Chagalla i Salvadora Dalego ­– podkreśla Andrzej Szczerski.

Nowoczesność i tradycja

Prywatną kolekcję książąt Lubomirskich, zawierającą dzieła artystów zaliczanych do kanonu historii XX i XXI wieku, krakowska publiczność może zobaczyć po raz pierwszy. Wcześniej prezentowana była sztuka dawna.

– Połączenie nowoczesności z tradycją, połączenie historii z dzisiejszymi czasami jest dla mnie bardzo istotne. Myślę, że ta wystawa, która jest częścią kolekcji książąt Lubomirskich, łączy właśnie dawne czasy moich przodków ze współczesnością – podsumowuje właściciel kolekcji Jan Lubomirski-Lanckoroński.

comments powered by Disqus