Sztuka nowoczesna zagości w średniowiecznych piwnicach MCK

Od 8 marca w średniowiecznych piwnicach MCK będzie można oglądać rzeźby Bogusława Bachorczyka fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W marcu w średniowiecznych piwnicach Międzynarodowego Centrum Kultury zagoszczą rzeźby Bogusława Bachorczyka. Artysta daje znalezionym obiektom drugie życie, zamieniając je w dzieła sztuki.

Wystawa „Odzyski-obiekty. Bogusław Bachorczyk” będzie pierwszą z czterech ekspozycji, które w 2024 roku planuje otworzyć Międzynarodowe Centrum Kultury. 8 marca w średniowiecznych piwnicach kamienicy Pod Kruki pojawią się wyjątkowe kompozycje rzeźbiarskie.

Trzy motywy

Autor dzieł Bogusław Bachorczyk pracuje na pograniczu mediów: malarstwa, fotografii, rzeźby i performansu, dając znalezionym obiektom drugie życie. Od wielu lat kolekcjonuje różne przedmioty, eksperymentuje, przerabia je i łączy w nieoczywisty sposób.

Na ekspozycji zwiedzający będą mogli zobaczyć najnowsze kompozycje rzeźbiarskie artysty, które powstały dzięki obiektom znalezionym na plaży nad Bałtykiem.

– To będzie główny motyw wystawy, ale pojawi się także motyw pracowni, czyli twórczości profesora Bachorczyka, którą określa bardzo szeroko. Jest to zarówno jego głowa, szkicowniki, ale także cały świat, czyli wszystko, co jest wokół niego. Jak mówi, tworzenie to rodzaj walki z różnymi koncepcjami, które odrzuca albo akcentuje. I to będziemy chcieli pokazać za pomocą rzeźb tworzonych w Krakowie z różnych przedmiotów znalezionych na targach czy w śmietnikach – opowiada Monika Rydiger, kuratorka wystawy.

Ostatni wątek ekspozycji dotyczyć będzie stosunku artysty do natury.

Odpady czy obiekty sztuki?

W średniowiecznych piwnicach MCK pojawi się łącznie około 60 dzieł Bogusława Bachorczyka. Artysta od wielu lat związany jest z krakowską Akademią Sztuk Pięknych, gdzie prowadzi III Pracownię Interdyscyplinarną na Wydziale Malarstwa.

– Profesor Bachorczyk podnosi do rangi dzieła sztuki rzeczy będące odpadami. Różne, dziwne rzeźby, skonstruowane z odrzutów metalowych czy plastikowych, pokazują, że ten gotowy przedmiot, na który nie zwracamy uwagi, może nagle stać się tworzywem – podkreśla Monika Rydiger.

Twórczość artysty wpisuje się w ideę upcyclingu, czyli przetwarzania materiałów w taki sposób, aby nadać im nowe życie i uzyskać przedmioty o większej wartości.

Wystawa „Odzyski-obiekty. Bogusław Bachorczyk” będzie prezentowana od 8 marca do 14 kwietnia.