Tablety i smartfony niestraszne krakowskim seniorom

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKrakow.pl

– Chcemy, aby osoby dojrzałe szły z postępem, a nie pozostawały w tyle - żeby nie tylko młodzież znała się na nowych technologiach – przyznaje Krystyna Grzywa, koordynatorka Klubu Nowe Technologie, w którym od marca do maja będą odbywały się zajęcia z obsługi urządzeń mobilnych dla seniorów. Miejsca rozchodzą się jak świeże bułeczki!

Obecnie wielu ludzi nie potrafi wyobrazić sobie choćby jednego dnia z wyłączonym smartfonem czy interentem, a perspektywa kontaktu bez użycia komórki lub zdobycia informacji bez dostępu do sieci wydaje się wręcz niemożliwa. Z pewnością do grupy tej nie należą seniorzy, którzy świetnie radzą sobie bez tego typu narzędzi komunikacyjnych. Pomimo tego coraz więcej z nich chce korzystać z dobrodziejstw nowych technologii i decyduje się na udział w zajęciach z obsługi urządzeń mobilnych.

Bezpłatne zajęcia na tabletach

– Seniorzy bardzo często samodzielnie nie radzą sobie z obsługą urządzeń mobilnych, dlatego przychodzą do nas, żebyśmy ich tego nauczyli. Chcemy, aby osoby dojrzałe szły z postępem, a nie pozostawały w tyle - żeby nie tylko młodzież znała się na nowych technologiach – tłumaczy Krystyna Grzywa, koordynatorka Klubu Nowe Technologie, który po raz kolejny organizuje specjalny kurs obsługi tabletów i smartfonów dla krakowskich seniorów.

Osoby, które wezmą w nim udział, będą miały szansę nauczyć się efektywnej obsługi tych urządzeń oraz dowiedzieć się, jakie praktyczne korzyści płyną z ich użytkowania.

– Wprawdzie teoria łączy się z praktyką, ale wszystko opiera się na praktyce. Mamy dostępnych 12 tabletów, na których pracujemy podczas kursu – zachęca koordynatorka.

Kurs w pigułce

Zajęcia będą odbywały się przez trzy miesiące w dwóch grupach: jedna grupa przez 6 tygodni po 1,5-godziny. Rozpoczną się one 1 marca w Krakowskim Centrum Seniora na osiedlu Centrum C 10, a zakończą 31 maja. Mogą wziąć w nich udział osoby powyżej 60 roku życia.

Warsztaty będą prowadzone przez „Latarników (Latarnicy Polski Cyfrowej to lokalni animatorzy, których zadaniem jest zachęcenie przedstawicieli pokolenia 50+ do zrobienia pierwszego kroku w Internecie)” – wolontariuszy, m.in. Artura Kustosza oraz dr Roberta Bochenka, którzy obsługę komputerów i tabletów mają w małym palcu.

Zapisy ruszyły – trzeba się spieszyć

Na kurs można zapisać się bezpośrednio w Krakowskim Centrum Seniora, na Osiedlu Centrum C 10 w Krakowie lub telefonicznie u Krystyny Grzywa, koordynatorki Klubu Nowe Technologie, pod numerem telefonu 504456901.

– Seniorzy zapisują się i oczekują swojej kolejki. Kiedy zostanie już ustalona godzina i dzień zajęć, są o tym informowani – tłumaczy Krystyna Grzywa.

Liczba miejsc jest teoretycznie ograniczona – do dyspozycji uczestników będzie dwanaście tabletów, dostarczonych przez krakowski magistrat, ale osoby posiadające własny sprzęt również mogą dołączyć do kursu. Organizatorom zależy jednak, aby grupy zajęciowe nie były przepełnione.

– Staramy się nie robić bardzo dużych grup, bo im więcej osób, tym mniej mogą się one nauczyć. Kiedy grupa jest mniejsza, wykładowca może podejść do każdego uczestnika i indywidulanie wytłumaczyć mu dane zagadnienie – wyjaśnia koordynatorka Klubu Nowe Technologie.

Chętnych nie brakuje - gorzej ze sprzętem

– Wcześniejsze edycje cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem. Na początku, jako koordynator Krakowskiego Centrum Seniora, miałam udostępnione przez Urząd Miasta Krakowa pierwsze tablety i tylko Krakowskie Centrum Seniora z nich korzystało. Sprzęt był dostępny na co dzień, dlatego zajęcia z nowych technologii odbywały się częściej, a chętnych nie brakowało. Udało nam się wtedy z komputerów i tabletów przeszkolić ponad tysiąc seniorów w ciągu roku – wspomina koordynatorka Krystyna Grzywa i dodaje, że obecnie, pomimo że zainteresowanie warsztatami nie słabnie, to są problemy z ich organizacją.

– Teraz to się zmieniło. Oprócz Krakowskiego Centrum Seniora do tabletów mają dostęp również Centra Aktywności Seniorów, których w naszym mieście jest obecnie 33, a docelowo mają powstać 54 - po trzy na każdą dzielnicę, dlatego aktualnie tablety mamy dostępne tylko przez trzy miesiące w roku – przyznaje Grzywa i podkreśla, że zapotrzebowanie na takie zajęcia jest bardzo duże. – Gdyby krakowski magistrat zapewnił większą ilość tabletów, zajęcia odbywałyby się z większą częstotliwością i większą liczbą dostępnych na nie miejsc – podsumowuje.