– Nasza siedziba to przede wszystkim miejsce do tańca. W salach baletowych będzie mogła ćwiczyć Cracovia Danza, jak i będą się odbywały warsztaty dla mieszkańców. Jesteśmy w centrum miasta, więc będzie to miejsce łatwo dostępne. Co więcej, udało nam się tu zmieścić naszą kolekcję kostiumów i rekwizytów – mówi Romana Agnel, dyrektorka Baletu Cracovia Danza.
Taneczne premiery
W 2022 rok balet wejdzie tanecznym krokiem w spektaklu „Kozaki, czyli oszustwo ukarane” w choreografii Leszka Rembowskiego. Przedstawienie będzie można zobaczyć w Teatrze Variete 17 stycznia.
Pierwszą tegoroczna premierą będzie spektakl „Molier prosi do tańca”, który powstaje z okazji 400. urodzin Moliera. Balet połączy siły z Trupą Komedianty. Co z tego wyniknie? Widzowie przekonają się 7 czerwca.
Kolejną premierą na scenie Teatru Variete będzie „Mickiewicz. Romanse wileńskie”. Przedstawienie powstanie z okazji 200. rocznicy ukazania się słynnego zbioru „Ballady i romanse” polskiego wieszcza. Premiera jest planowana 4 października.
O Mickiewiczu tańców kilka
Adam Mickiewicz i jego związki z Krakowem będą również tematem serii jesiennych happeningów Cracovii Danzy.
Chodzi o „Balet w mieście”, w ramach którego tancerki i tancerze pojawiają się w różnych, często zaskakujących miejscach Krakowa. Tańcem opowiadają o tradycyjnych zwyczajach czy związkach wybitnych postaci z Krakowem. Do tej pory bohaterami cyklu byli m.in. Ignacy Jan Paderewski i Stanisław Moniuszko.
– Ponownie wyjdziemy w przestrzeń miasta i zatańczymy w miejscach kojarzących się z poetą. A będą to m.in. pomnik Mickiewicza na Rynku Głównym czy rejon al. Mickiewicza – wymienia Romana Agnel.
Balet będzie również kontynuował współpracę z Fundacją Instytut Państwa i Prawa. Efektem będzie premiera spektaklu „Nie ma to jak zdroje” w Krynicy-Zdroju. Przedstawienie w choreografii Romany Agnel, Aliny Towarnickiej i Dariusza Brojka będzie opowieścią o Krynicy i jej dziedzictwie.
Festiwal Tańców Dworskich
W lipcu balet planuje kolejną odsłonę Festiwalu Tańców Dworskich. Wydarzenie potrwa od 17 do 30 lipca. Na plenerowej scenie na Rynku pokazane zostaną dwa spektakle: „Pan Molier prosi do tańca” i „Kozaki, czyli oszustwo ukarane”.
W programie również trzy pokazy premierowe w ramach serii Kraków tańcem malowany. Tym razem będą to „La Fortuna. Dama z łasiczką” na dziedzińcu Muzeum Czartoryskich, „Balety po turecku” na dziedzińcu Zamku Królewskiego na Wawelu i „Krakowski kotylion” w sali balowej Pałacu Krzysztofory.
Tancerze wraz z publicznością odtańczą na Rynku razem poloneza, co jest związane z promocją tańca. Polonez jest w trakcie wpisu na listę reprezentatywną niematerialnego dziedzictwa kulturowego ludzkości UNESCO. Festiwalowi towarzyszyć będą jak zawsze warsztaty tańca dawnego zarówno w przestrzeni realnej, jak i online oraz warsztaty otwarte dla dzieci Kraków tańczy pod Wawelem.