Targi Książki powracają. Mniej autorów, limity dla niezaszczepionych

Targi Książki (archiwum) fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

To będą Targi Książki inne niż dotychczas. – Wejść na Targi Książki może każdy, kto zakupi bilet. W tym samym momencie na terenie Expo Kraków będzie mogło przebywać 1400 osób niezaszczepionych. Osoby zaszczepione wchodzą bez limitów – informuje Grażyna Grabowska, prezeska Targów w Krakowie. W tym roku na odwiedzających będą czekać m.in. Festiwal Literatury Fantastycznej, Festiwal Książki górskiej i turystycznej, Sparing Tłumaczeniowy.

Targi Książki wracają po przerwie – wydarzenie potrwa od 14 do 17 października. Tegoroczna edycja odbędzie się zarówno stacjonarnie w Expo Kraków, jak i w przestrzeni wirtualnej. Motywem przewodnim jest hasło „Człowiek jest zmianą” pochodzące z książki „Summa Technologiae” Stanisława Lema.

Edycja inna niż poprzednie

Organizatorzy nie kryją, że Targi Książki już nie będą takie jak dawniej. Maseczki, dystans, dezynfekcja – te trzy zasady będą obowiązywać w Expo Kraków. Ważną informacją dla uczestników są również kwestie związane z obowiązującymi limitami.

Osoby zaszczepione nie wliczają się do limitu zwiedzających. Mogą przebywać w jednym momencie w przestrzeni targowej w nieograniczonej liczbie.

– Wejść na Targi Książki może każdy, kto kupi bilet. Z powodu pandemii rząd wydał konkretne wytyczne  dla organizatorów targów i innych tego typu wydarzeń. To przede wszystkim limity. W tym samym momencie na terenie Expo Kraków będzie mogło przebywać 1400 osób niezaszczepionych. Osoby zaszczepione wchodzą bez limitów. To spowodowało, że mamy dwie ścieżki kupna biletu. Kupując bilet na stronie, musimy oświadczyć, że jesteśmy zaszczepieni – wtedy kupujemy bilet z puli limitowanej lub nie. Bilety będą dostępne również w kasach, stąd pula biletów limitowanych w internecie jest mniejsza, by umożliwić osobom, które przyjdą umożliwić dokonanie zakupu na miejscu – wyjaśnia Grażyna Grabowska, prezeska Targów w Krakowie.

Wystawcy i autorzy

Udział w tegorocznej edycji wydarzenia weźmie 233 wystawców. Gośćmi targów będą m.in. Mirosław Hermaszewski, Zośka Papużanka, Janusz Leon Wiśniewski, Agnieszka Lingas-Łoniewska, Denis Urubko, Andrzej Pilipiuk, czy Magdalena Wolińska-Riedi. Lista autorów jest cały czas aktualizowana na oficjalnej stronie Targów Książki. Chociaż w tym roku wystawcy zgłosili mniej autorów niż podczas poprzednich edycji, program jest - podobnie jak do tej pory - bogaty w rózne propozycje dla czytelników.

Spotkania z fantastyką

W trakcie targów odbędzie się Festiwal Literatury Fantastycznej. Udział w wydarzeniu potwierdzili m.in. Mateusz Rogalski, autor powieści pt. „Obrońcy Ahury. Pasowanie”, opartej o doświadczenia rozgrywek RPG, Franciszek Piątkowski, autor serii powieści fantasy opartych o słowiańskie wierzenia i mity „Powiernik” oraz Paweł Kopijer, autor trylogii „Mitrys”, wciągających powieści fantasy w ramach cyklu „Kroniki Dwuświata” oraz gry planszowej fantasy adventure „Mitrys”.

Festiwal książki górskiej i turystycznej

Od 16 do 17 października potrwa Festiwal książki górskiej i turystycznej organizowany przez magazyn „Góry”. Na scenie w Hali Dunaj wystąpią znani himalaiści, m.in. gość honorowy – Krzysztof Wielicki, który opowie o swojej pasji, górskich przygodach i roli książki w jego życiu. W programie również projekcje filmowe, panele dyskusyjne, atrakcje przygotowane przez Tatrzański Park Narodowy. W strefie Górskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego zaplanowane są pokazy pierwszej pomocy.

Sparing tłumaczy i dyskusja o czytelnictwie

Po raz pierwszy w historii Targów Książki odbędzie się Sparing Tłumaczeniowy z języka portugalskiego. W pojedynku na słowa udział wezmę Gabriela Borowska i Wojciech Charchalis, a sędziować będzie Marta Eloy Cichocka. Jeden tekst, dwóch tłumaczy i dwa różne przekłady. Kto wygra pojedynek? Odpowiedź już wkrótce.

Jak pandemia wpłynęła na potrzeby i nawyki czytelnictwa? Po jakie typy książek najchętniej sięgaliśmy podczas lockdownu? Czy kupowaliśmy więcej, czy mniej książek? To właśnie tej tematyce będzie poświęcony panel dyskusyjny „Czy pandemia podniosła poziom czytelnictwa?”.

Książka za książkę

Podczas targów odbędzie się również akcja  „Książka za książkę”, której celem jest zbiórka książek dla małopolskich bibliotek. Organizatorzy zapraszają też do odwiedzenia Strefy Lema, Dziecięcej Strefy Warsztatowej z programem dla najmłodszych czytelników, Salonu Gier Planszowych dla miłośników tej formy spędzania czasu i Salonu Wydawców Katolickich.

Podczas targów będzie można zobaczyć wystawę prac Tamary Łempickiej i wystawe plakatów Maxa Skorwidera.

Nowością będzie Telewizja Targowa. Została przygotowana specjalnie dla tych, którzy nie będą mogli na żywo uczestniczyć w tegorocznej edycji. Spotkania z autorami będą prowadzić dziennikarze literaccy: Małgorzata Bugaj, Agata Passent, Adam Szaja i Łukasz Wojtusik. Dziennikarze będą również na bieżąco komentować najciekawsze targowe wydarzenia.

Nagroda im. J. Długosza

Ważną częścią programu Targów Książki jest Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, który ma na celu popularyzację książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny humanistyki. W skład jury wchodzą wybitni przedstawiciele polskiego środowiska naukowego: prof. Władysław Stróżewski, prof. Andrzej Chwalba, prof. Andrzej Mączyński, prof. Ryszard Nycz, prof. Jan Ostrowski, prof. Leszek Polony i prof. Piotr Sztompka.

Laureata poznamy 14 października podczas uroczystej gali w Ice Kraków.

comments powered by Disqus