Targi Książki powracają w nowej odsłonie

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

27-30 października w EXPO Kraków odbędą się jubileuszowe 25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie. Tegorocznej edycji przyświecają słowa Juliusza Słowackiego „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”.

– Za nami 25 lat wspólnego życia. To już drugie, prawie trzecie pokolenie czytelników. Ci, którzy przychodzili na targi będąc dziećmi, przyprowadzają teraz swoje dzieci. Targi cały czas rosną i rozwijają się razem z nami – mówi Grażyna Grabowska, Prezes Targów w Krakowie.

W tegorocznej edycji wydarzenia weźmie udział ponad 470 wystawców, a uczestnicy przez cztery dni będą mogli uczestniczyć w spotkaniach i prelekcjach, spotykać się ulubionymi pisarzami, zdobywać autografy i oczywiście powiększać swoje domowe biblioteczki.

– Targi mają bardzo duży wpływ na rozwój rynku książki, rynku tłumaczeń, na obiekt księgarski, wydawniczy, na obecność literatury w przestrzeni medialnej i przede wszystkim na decyzje zakupowe czytelników. To wydarzenie jest naszym miejskim rytuałem, wokół którego organizujemy całą kulturalną jesień i nie jest przypadkiem, że w ścisłej współpracy z targami już z od lat funkcjonuje Festiwal Conrada – podkreśla Robert Piaskowski, pełnomocnik prezydenta ds. kultury.

Tradycja i otwartość na zmiany

25. Międzynarodowe Targi Książki w Krakowie odbędą się pod hasłem „Trzeba nam nowych skrzydeł, nowych dróg potrzeba”. To słowa Juliusza Słowackiego, które z jednej strony nawiązują do roku romantyzmu, a z drugiej są inspiracją do podejmowania nowych działań.

– Znakiem rozpoznawczym tegorocznych targów jest cylinder romantyczny, ale kolorowy, który łączy w sobie tradycję z otwarciem na zmiany. Take właśnie mają być tegoroczne targi – wyjaśnia Małgorzata Downar, project manager Targów Książki w Krakowie.

W nawiązaniu do motywu przewodniego wydarzenia odbędzie się symulacja procesu sądowego, podczas którego na ławie oskarżonych zasiądzie Balladyna. Z kolei miłośnicy smakołyków będą mogli spróbować nowych smaków lodów o nazwie Telimena i Balladyna, przygotowanych przed GoodLood. W mediach społecznościowych trwa natomiast pojedynek tytanów – Mickiewicza i Słowackiego.

Nowe festiwale

W tym roku organizatorzy przygotowali dla fanów literatury sporo nowości. Podczas targów zadebiutuje m.in. festiwal „Sobota z non-fiction”, czyli wydarzenie dedykowane fanom literatury faktu i reportażu.

– W programie spotkania z Joanną Ostrowską, Ziemowitem Szczerkiem, Danutą Awolusi, Joanną Warpas, Wojciechem Orlińskim, Katarzyną Włodkowską, Andrzejem Kohutem i Agatą Romaniuk. Wszyscy autorzy będą również podpisywać swoje książki na naszym festiwalowym stoisku – zapowiada Szymon Pasaj, organizator „Soboty z non-fiction” i członek zarządu Stowarzyszenia Re-prezentacje.

Nowością będzie też festiwal „Spotkania z Fantastyką i Fantastyką Naukową”. To dwudniowe wydarzenie zrzeszające najbardziej poczytnych pisarzy fantastyki i science fiction. Wśród nich nie zabraknie Jakuba Ćwieka, Marty Kisiel, Rafała Kosika czy Anny Kańtoch. W trakcie festiwalu zaplanowano również pożegnanie Mari Lidii Kossakowskiej.

– Ważnym punktem programu będzie panel dyskusyjny z udziałem autorów nominowanych w tym roku do Nagrody imienia Janusza A. Zajdla – najstarszego wyróżnienia dla polskich twórców fantastyki – mówi Krzysztof Biliński, „Fandom Polski”, Polska Fundacja Fantastyki Naukowej i Wydawnictwo IX.

Oprócz nowości, organizatorzy kontynuują projekty, które w zeszłym roku cieszyły się zainteresowaniem. Podczas 25. Targów Książki odbędzie się więc czterodniowy Festiwal Literatury Górskiej, rozszerzony jednak o tematykę podróżniczą.

– Naszym celem jest podkreślenie unikalności literatury górskiej i podróżniczej, najdobitniej przejawiającej się w niezwykłej autentyczności i barwności jej autorów. To właśnie pasjonaci i ludzie gór w swych książkach przedstawiają niebanalne życie lub emocjonujące przygody, a dzięki możliwości zaprezentowania się na scenie i interakcji z żywą publicznością, ich opisy zyskują nowy wymiar – wyjaśnia Piotr Drożdż, redaktor naczelny Magazynu Góry.

Spotkania z autorami

Targi Książki to nie tylko możliwość powiększenia domowych biblioteczek o nowe tytuły, ale także szansa na spotkanie się z ulubionymi pisarzami czy pisarkami. W bloku kryminalnym będzie można porozmawiać m.in. z Katarzyną Bondą, Olgą Rudnicką, Igorem Brejdygantem, Evą Minge, Marcinem Mellerem czy Magdaleną Majcher.

Po raz pierwszy w Krakowie zostanie wręczony również Złoty Pocisk, czyli wyróżnienie dla autora najlepszej powieści kryminalnej ubiegłego roku, przyznawane przez Magazyn literacko-kryminalny POCISK.

Podczas tegorocznych targów nie zabraknie także przedstawicielek literatury kobiecej, takich jak Katarzyna Grochola, Joanna Balicka, Penelope Douglas, Ałbena Grabowska, Martyna Keller czy Aleksandra Negrońska. Literatura piękna będzie natomiast reprezentowana m.in. przez Szczepana Twardocha, Romę Ligocką, Jacka Dehnela czy Dominikę Słowik.

Organizatorzy nie zapomnieli także o najmłodszych. W programie liczne warsztaty i spotkania z ulubionymi autorami i bohaterami książkowymi takimi jak Nela Mała Reporterka, Erin Hunter i Psi Patrol. Wyjątkowe atrakcje czekają też na fanów planszówek.

Nagrody literackie

W tym roku, po raz 25., organizowany jest Konkurs o Nagrodę im. Jana Długosza, który ma na celu popularyzację książek naukowych i popularnonaukowych z dziedziny szeroko rozumianej humanistyki. Wśród 10 nominowanych tytułów znalazły się m.in. „Auschwitz. Monografia człowieka” Piotra M. A. Cywińskiego, „Awangardowa klisza. Polska fotografia w dwudziestoleciu międzywojennym” Weroniki Kobylińskiej, „Intensywność i rzeczy pokrewne” Marka Zaleskiego czy „Miejski grunt. 250 lat polskiej gry z nowoczesnością” Rafała Matyi.

Laureatkę bądź laureata poznamy 27 października podczas uroczystej gali w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Podczas targów ogłoszony zostanie także zwycięzca/zwyciężczyni Nagrody Stowarzyszenia Wydawców Szkół Wyższych Gaudeamus. Uczestnicy będą mogli również wziąć udział w spotkaniach promujących Nagrodę Literacką Unii Europejskiej.

Dla tych, którzy nie będą mogli pojawić się na targach, przygotowano specjalną Wirtualną Platformę Targową. Z serca targów będzie nadawała także Telewizja Targowa, prowadzona przez znanych i lubianych dziennikarzy literackich. Na tegorocznych targach nie zabraknie wydarzeń z branży wydawniczej oraz cieszącej się sporym zainteresowaniem akcji „Książka za Książkę”.

Szczegółowy program 25. Międzynarodowych Targów Książki w Krakowie dostępny jest na stronie www.ksiazka.krakow.pl.