Festiwal Conrada. Literackie spotkania i dyskusje wracają do Krakowa

Zdjęcie poglądowe fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

W dniach 24-30 października odbędzie się kolejna edycja Festiwalu Conrada. Po okresie pandemicznych zawirowań literackie święto wraca pod Wawel w pełnym wymiarze.

Podczas tegorocznej odsłony festiwalu do Krakowa zawitają pisarki i pisarze z całego świata. Wśród polskich twórców znaleźli się m.in. Szczepan Twardoch, Jakub Żulczyk, Sylwia Chutnik, Artur Domosławski, Natasza Goerke, Zbigniew Rokita, Weronika Gogola czy Grażyna Plebanek.

Twarzą w twarz o wspólnocie

Autorzy cenionych dzieł spotkają się z uczestnikami, by porozmawiać o potrzebie bycia razem, bo to właśnie „Wspólnota” jest hasłem tegorocznej edycji. Podczas festiwalu goście z różnych krajów i kręgów kulturowych podzielą się swoimi przemyśleniami na temat wartości i ograniczeń związanych z przynależnością do danej grupy.

– Festiwal jest wspólnotą, ale bardzo specyficzną. Nie taką, która się zamyka na inne wspólnoty, na świat, na rzeczywistość i na ludzi, którzy z różnych stron do nas przybywają, ale taką, która chce granice otwierać – mówił na konferencji zapowiadającej Grzegorz Jankowicz, dyrektor programowy Festiwalu Conrada.

Literatura niejedno ma imię

Tegoroczną edycję Festiwalu Conrada wzbogacą różne wydarzenia towarzyszące, takie jak pokazy filmowe, pasmo dla najmłodszych czy Kongres Książki.

Do Krakowa zawita m.in. debiutujący w roli autora książek dla dzieci i młodzieży Tomasz Stawiszyński, który opowie o swojej „Misji Sowy”. Na festiwalu zjawi się także Jacek Ambrożewski, autor ilustrowanej historii lotnictwa zatytułowanej „Ale odlot”. O różnych stworach opowie zaś estoński pisarz Andrus Kivirähka. Z kolei Aleksandra i Daniel Mizielińscy przedstawią nową książkę pt. „Wilki”. Wszystkie spotkania w ramach pasma dla dzieci odbędą się w Pałacu Potockich w dniach 29-30 października.

W Kinie Pod Baranami zaprezentowane zostaną filmy poruszające tematykę wspólnoty. Wśród nich dzieło Siergieja Paradżanowa „Cienie zapomnianych przodków”. Ukraiński film z 1964 roku przeniesie publiczność w zaginiony świat Hucułów. Na ekranie zobaczymy też przełamujący gatunkowe bariery film „Listopad” oparty na książce Andrusa Kivirähka.

Podczas festiwalu odbędzie się także Kongres Książki, czyli cykl spotkań poświęconych rynkowi wydawniczemu. W programie dyskusje otwarte dla publiczności oraz debaty dla pracowników branży.

Najlepszy debiut

Festiwal Conrada to nie tylko możliwość spotkania się z uznanymi twórcami, ale także szansa na poznanie tych, którzy niedawno rozpoczęli swoją przygodę z literaturą. Wydarzenie zwieńczy bowiem gala Nagrody Conrada, przyznawanej za najlepszy debiut prozatorski.

– To drogowskaz nowych kierunków w polskiej literaturze, wyróżnienie, które jak żadne inne oddaje sens literackiego festiwalu jako celebracji nieustannej zmiany – podkreśla Urszula Chwalba, dyrektorka wykonawcza festiwalu.

Wśród książek nominowanych do nagrody znalazły się: „Szalej” Moniki Drzazgowskiej, „Story Jones” Krzysztofa Pietrali, „Rzeszot” Bartosza Sadulskiego, „Miasto bajka” Pauliny Siegień i „Czarnolas” Jagi Słowińskiej. O tym, kto zwycięży, zadecydują jurorzy oraz czytelnicy, którzy mogą oddać głos za pośrednictwem strony internetowej festiwalu. Laureatkę lub laureata poznamy 30 października podczas Gali Nagrody Conrada w Centrum Kongresowym ICE Kraków.

Szczegółowy program festiwalu dostępny TUTAJ.