Wystawy, targi, spotkania i filmy. Miesiąc ze sztuką w ramach Open Eyes Art Festival

fot. Maria Kantor/LoveKraków.pl

Festiwal filmowy, targi sztuki, kilkanaście ekspozycji, spotkania, warsztaty i odsłonięcie muralu – tak zapowiada się tegoroczny Open Eyes Art Festival, który rusza już w najbliższą sobotę, 22 października.

Przed nami druga edycja niezwykłego cyklu wydarzeń, organizowanego przez: Fundację Gospodarki i Administracji Publicznej, Akademię Sztuk Pięknych im. Jana Matejki w Krakowie, Nowohuckie Centrum Kultury oraz Agencję Artystyczną GAP. Open Eyes Art Festival rozpocznie się 22 października i potrwa do 23 listopada.

Wydarzenie zainauguruje otwarcie trzech niezależnych ekspozycji w murach Pałacu Ogińskich i Potulickich przy ul. Piłsudskiego 4. Działalność absolwentów krakowskiego ASP, którzy z powodzeniem podbijają polski i zagraniczny rynek sztuki, będzie można zobaczyć na wystawie „Dekada”. Z kolei międzywydziałowe i międzyuczelniane projekty studenckie ukaże ekspozycja „Open Art”. Opiekę kuratorską sprawuje nad nią „Kolektyw Rzeczy” – grupa studentów ASP, zajmująca się organizacją wystaw młodych twórców.

W sobotę odbędzie się również wernisaż wystawy „Niespokojne dusze. Artystki i artyści z Krakowskiej ASP”, na której zaprezentowano blisko 100 prac operujących różnymi technikami. Kuratorką ekspozycji jest niezwiązana z uczelnią Delfina Jałowik.

Sztuka oczami artystów

Open Eyes Art Festival to wydarzanie tworzone przez samych artystów, dlatego też uczestnicy będą spoglądać na sztukę z ich perspektywy. Tegoroczne hasło „Mistrzowie, uzurpatorzy i uciekinierzy” pokazuje, iż każdy artysta, niezależnie od doświadczenia, nieustająco dąży do osiągnięcia mistrzowskiej doskonałości.

– Każdy artysta jest uzurpatorem, dającym sam sobie prawo do sięgania po wymykające się naukowemu „szkiełku i oku” piękno. Każdy jest uciekinierem, gdyż żeby tworzyć, żeby sięgać po to, co nieznane, co skrywa się za horyzontem, nieustająco porzuca obznajomione miejsca, metody, koleiny obyczaju, a w końcu własne mistrzostwo. Mistrz bowiem to nie jest wiekowy, obuty w ciepłe bambosze własnych umiejętności specjalista. Mistrz to starzec, z cielęcym zachwytem w oczach wymykający się śmiercionośnym dla sztuki oczywistościom – mówi prof. Andrzej Bednarczyk, rektor krakowskiej ASP i pomysłodawca OEAF.

Program festiwalu został przygotowany tak, by odbiorcy mogli poznać szerokie spektrum twórców, dziedzin i środków artystycznych. Open Eyes Art Festival jest więc unikalną okazją do spotkania dobrze znanych mistrzów, jak i tych, którzy dopiero pragną się nimi stać. Nie chodzi tu o konfrontację, lecz wzajemny dialog i inspirację.

Muzycznie, filmowo i artystycznie

Podczas wydarzenia uczestnicy będą mogli zobaczyć dzieła wybitnych artystów, takich jak Małgorzata Mirga-Tas czy Siergiej Czajka. W tegoroczny program OEAF wpisana została również dziewiąta odsłona cyklu wystawienniczego Przestrzeń dla sztuki, która odbyła się w maju, a poświęcona była Jackowi Waltosiowi. Prace jednego z czołowych twórców polskiej sztuki współczesnej, profesora krakowskiej i poznańskiej AST, współtwórcy grupy Wprost prezentowane były równolegle w Galerii NCK oraz przestrzeniach krakowskich uczelni: w Galerii ASP Akademii Sztuk Pięknych i Galerii GAP na Uniwersytecie Ekonomicznym. Wynikiem tego projektu jest katalog ukazujący twórczość Jacka Waltosia.

Open Eyes Art Festival to nie tylko wystawy. W programie znalazł się również festiwal filmowy Open Screen czy targi sztuki Nówka sztuka. Z kolei 21 listopada na budynku przy ul. Krowoderskiej 71a mieszkańcy Krakowa i turyści będą mogli zobaczyć mural „Stańczyk” Kamila Kuzko.

– Projekt muralu powstał jako jedna z prac na wystawę The Sumida Hokusai w Tokio. Jego wiodącym elementem jest cytat z ekranizacji „Wesela” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Wajdy. Impulsem do stworzenia tej pracy był także wodewil Konstantego Krumłowskiego pt. „Krowoderskie Zuchy” – informują organizatorzy OEAF.

Zwieńczeniem festiwalu będzie wystawa „Szara strefa – rzecz o Tadeuszu Różewiczu i Eugeniuszu Gecie-Stankiewiczu”, ukazująca grafiki wykonane przez Tadeusza Różewicza oraz fotografie prezentujące współpracę Różewicza i GetStankiewicza. 22 listopada w ICE Kraków odbędzie się zaś koncert „i milczeć, i śpiewać…”. Przedstawiciele różnych scen, gatunków i pokoleń wezmą na warsztat teksty Różewicza i zaprezentują je w zupełnie nowej odsłonie.

Szczegółowy program festiwalu dostępny na stronie www.oeaf.pl.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wydarzenia.