Dzieła Schulza, życie zapisane w zeszytach i erotyczne prowokacje. MOCAK otwiera nowe wystawy

Dzienniki Janiny Turek, 1943–2000, fot. R. Sosin, Kolekcja MOCAK-u. Zakup dzienników Janiny Turek został dofinansowany ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Od 28 października w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK zwiedzający będą mogli obejrzeć trzy zupełnie nowe ekspozycje. Ich otwarcie zainauguruje nowy sezon wystawienniczy instytucji.

„Bruno Schulz: Sex-Fiction”, Janina Turek „Życie zapisane w 745 zeszytach” oraz Natalia LL „Erotyczne prowokacje” to najnowsze propozycje, które MOCAK przygotował dla turystów i mieszkańców Krakowa.

Mistrz słowa i obrazu

Pierwsza z ekspozycji prezentuje kilkadziesiąt rysunków i grafik Brunona Schulza, polskiego prozaika żydowskiego pochodzenia, który był nie tylko mistrzem słowa, ale także obrazu. Za pomocą swoich dzieł próbował poznać i zrozumieć samego siebie.

– Bruno Schulz jest ofiarą stereotypu interpretacyjnego. Zrobiono z niego fetyszystę i masochistę. Podstawą tej diagnozy są „wyznania” artystyczne – rysunki i Xięga bałwochwalcza. Wystawa w MOCAK-u oraz towarzysząca jej publikacja starają się podważyć taki wizerunek, ponieważ wydaje się zbyt dużym uproszczeniem tej niezwykłej indywidualności – opisuje Maria Anna Potocka, dyrektorka MOCAK-u i kuratorka wystawy.

Na ekspozycji będzie można zobaczyć również eksperyment z autoportretami. Z większych kompozycji wycięte zostały przedstawienia twarzy artysty i ułożone w ciągu analizującym jego psychikę.

Wystawa „Bruno Schulz: Sex-Fiction” będzie dostępna dla zwiedzających od 28 października do 19 lutego 2023 roku w Galerii Beta.

Życie zapisane w zeszytach

Janina Turek przez 57 lat, w tajemnicy przed najbliższymi, prowadziła dzienniki. Obserwowała codzienność, skupiając się zwłaszcza na opisywaniu najprostszych ludzkich czynności. Urodziła się w Krakowie w 1921 roku, a twórczość diarystyczną rozpoczęła już jako 13-latka. Jednak dzienniki, które pisała, ujrzały światło dzienne dopiero po jej śmierci, gdy odnalazła je córka.

Janina Turek zapisała łącznie 745 zeszytów, podzielonych na 36 kategorii, takich jak „Spotkania Przypadkowe”, „Prezenty Dawane”, „Spacery Dalsze”, „Lektura”, „Sport”, „Tańce”, „Teatr” czy „Rzeczy Znalezione”. Ukazują one nie tylko codzienność, ale także najnowszą historię Polski.

Na wystawie będzie można zobaczyć zeszyty, które od 2016 roku znajdują się w Kolekcji MOCAK-u. Uzupełnią ją zdjęcia z rodzinnego archiwum, pocztówki, filmowy wywiad z córką Janiny Turek oraz publikacja.  Ekspozycja będzie dostępna od 28 października do 19 lutego 2023 roku w Galerii Alfa.

Erotyczne prowokacje

Trzecia propozycja to wystawa prezentująca ponad 40 prac Natalii LL – wybitnej współczesnej artystki, uznawanej za jedną z pionierek sztuki feministycznej. Wystawa ma charakter premiowy, gdyż powyższy zbiór dzieł nigdy wcześniej nie był prezentowany w MOCAK-u w całości. Ekspozycja jest także hołdem złożonym artystce, która zmarła 12 sierpnia 2022 roku.

Natalia LL rejestrowała fotograficznie swoje performansy, często aranżując ujęcia kojarzące się z erotyką. Najliczniejszą grupą w Kolekcji MOCAK-u są fotografie z lat 1972–1974, należące do cyklu Sztuka konsumpcyjna. Artystka zderza w nich codzienną czynność jedzenia z seksualną sugestią. Zdjęcia te, wyglądające jak klatki z filmu, nie tylko łączą erotykę z konsumpcją w kulturze masowej, ale także są manifestacją nieskrępowanej kobiecej seksualności.

Wystawa prezentowana będzie od 28 października do 30 grudnia w Galerii Re. Wernisaż wszystkich trzech ekspozycji odbędzie się dzień wcześniej, 27 października, o godz. 18:00.

Portal LoveKraków.pl jest patronem medialnym wystaw.