Bunkier Sztuki zmienia oblicze. Kiedy zwiedzający ujrzą odnowioną siedzibę? [ZDJĘCIA]

fot. Krzysztof Kalinowski/LoveKraków.pl

Galeria Sztuki Współczesnej „Bunkier Sztuki” przechodzi metamorfozę. To pierwsza od ponad 50 lat modernizacja budynku. Jeśli prace pójdą zgodnie z planem, zwiedzający będą mogli odwiedzić odnowioną siedzibę już jesienią przyszłego roku.

Remont Bunkra Sztuki rozpoczął się w listopadzie 2020 roku. Od tej pory Galeria działa w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20. Kiedy powróci do swojej pierwotnej siedziby mieszczącej się na rogu Plant i placu Szczepańskiego? Umowa z generalnym wykonawcą podpisana jest do kwietnia 2024 roku. Istnieje jednak szansa, że remont zakończy się znacznie szybciej.

– Jeżeli nie wystąpią nieprzewidziane przeszkody, otwarcie budynku powinno nastąpić jesienią 2023 roku – zapowiada Joanna Cekańska-Mielczarek, kierownik Działu Administracyjno-Wykonawczego Bunkra Sztuki.

Metamorfoza Bunkra Sztuki

Wygląd budynku – zarówno wewnątrz, jak i zewnątrz – nie ulegnie zmianie. Oznacza to, iż nie będzie on rozbudowywany o cztery podziemne kondygnacje, jak pierwotnie przewidywała koncepcja konkursowa. Przypomnijmy, iż konkurs na przebudowę Galerii został zorganizowany w 2016 roku. Zwyciężył projekt KWK Promes Roberta Koniecznego,  w oparciu o założenia którego projekt wykonawczy opracowało Biuro Architekt Kaczmarczyk.

– Modernizacja ma na celu poprawę warunków ekspozycyjnych (w tym wentylacyjnych, klimatycznych, oświetleniowych, estetycznych) oraz stworzenie optymalnych warunków pracy dla zespołu Galerii – wyjaśnia Joanna Cekańska-Mielczarek.

Do tej pory udało się już wykonać ponad połowę prac remontowych. Zakończona została naprawa dachu oraz prace wyburzeniowe wewnątrz budynku. Rozprowadzono też kanały związane z infrastrukturą (wentylacyjne, klimatyzacyjne, elektryczne), co stanowiło największe wyzwanie. Gotowe jest także potrzebne okablowanie wewnątrz obiektu.

Za wykonanie inwestycji odpowiada konsorcjum spółek PBO Śląsk Sp. z o.o. i WODPOL Sp. z o.o., a szacowany koszt modernizacji wynosi około 23–24 milionów złotych.

Co z kawiarnią?

Gdy rozpoczął się remont Bunkra Sztuki, ciesząca się ogromną popularnością wśród krakowian kawiarnia musiała zostać zamknięta. Wcześniej działała nieprzerwanie przez 19 lat. Wraz z ponownym otwarciem Galerii powraca również temat kawiarni przed budynkiem.

– Mając na uwadze liczne pytania osób odwiedzających Galerię dotyczące powrotu kawiarni, która ze względu na lokalizację była ważnym miejscem na mapie artystycznej miasta, dokładamy wszelkich starań względem jej powrotu. Właśnie otrzymaliśmy w tej sprawie zgodę Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków – informuje Joanna Cekańska-Mielczarek.

Nowe legendy Krakowa

Chociaż remont Bunkra Sztuki trwa, Galeria cały czas prowadzi działalność wystawienniczą, wydawniczą i edukacyjną. Ostatnio w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym 20 odbył się wernisaż nowej wystawy. Ukazuje ona twórczość Krakowskiego Undergroundu, czyli formacji artystycznej utworzonej przez klasyków polskiej sztuki współczesnej: Jerzego Kosałkę, Zbigniewa Liberę, Piotra Lutyńskiego i Adama Rzepeckiego.

Na ekspozycji prezentowane są zarówno obrazy, jak i fotografie, obiekty, instalacje, filmy, makiety, asamblaże, kolaże czy dokumentacja akcji performatywnych.

– Mamy także osobną salę krakowskich legend, gdzie bierzemy na warsztat najbardziej znane mity, legendy, ikony i symbole miasta. Artyści podejmują się obalenia pomnika Mickiewicza, odwołują się do hejnalisty z wieży Mariackiej czy Wandy, co Niemca nie chciała. Bohaterem, który pojawia się w kilku dziełach, jest smok wawelski. W jednej odsłonie jest on zmuszony do pojedynku z artystą na ognisty oddech, w innej do konfrontacji z wrocławskim krasnalem – opowiada Martyna Sobczyk, kuratorka ekspozycji.

Wystawę „Nowe legendy Krakowa” można oglądać do 13 listopada w tymczasowej siedzibie Bunkra Sztuki w Pałacu Potockich.